Recept képe

Kategória:

Saláta lekvár savanyúság befőtt

Befőző gép receptekkel


 

Fontos tudnivalók a sikeres befőzéshez

 

Kedves Vásárlónk, kedves Háziasszonyok! A Befőző géppel új értelmet nyer a lekvárkészítés, egyszerűbb és egészségesebb lesz, mint hinnék!

 

A Weck befőző géppel való befőzés már több mint nyolc évtizede bizonyítja megbízhatóságát. A befőzési rendszer a következő két elven alapul:

 

  • Mikroorganizmusok elpusztítása: Élelmiszereinken élő természetes mikroorganizmusok (gombák, baktériumok), melyek az ételek megromlását idézik elő, elpusztulnak a befőzés során, így a befőttes üvegben rekedt levegő csíramentes lesz, így az elkészített élelmiszerek minősége évekig megőrizhetővé válik.

  • Megfelelő zárás biztosítása: A befőző gépben elkészített befőttes üvegekben a kihűlést követően a légnyomás lecsökken (vákuum keletkezik bennük), így az üveg fedele még erősebben záródik, elkerülve a külső környezetben lévő mikroorganizmusok bejutását.

 

 

Szabályok a sikeres befőzéshez:

 

  1. Mielőtt hozzálátna a befőzéshez gondosan vizsgálja át a befőttes üvegeket, fedeleket. Ellenőrizze, hogy nincs-e rajtuk sérülés, csorbulás, repedés, korrózió stb. Amennyiben olyan üveget használ, melyhez tömítő gyűrű is tartozik, vizsgálja át azt is, mert ha hibás a gyűrű a befőtt nem fog légmentesen lezáródni és rövid idő alatt megromlik.

  2. A tökéletes tisztaságnak óriási szerepe van a befőzés során! Befőzés előtt mossa el alaposan a befőttes üvegeket, fedeleket, tömítő gyűrűket meleg mosószeres vízben, majd öblítse le őket meleg tiszta vízben! A korábban már használt üvegeknél még alaposabban járjon el a szennyeződések eltávolításában! Szükség esetén merítse őket forrásban lévő vízbe néhány percig a tömítőgyűrűkkel együtt.

  3. Mielőtt forró élelmiszert (pl. előfőzött forró lekvárt) tesz az üvegekbe, tegye az üvegeket egy konyharuhára, így megelőzheti, hogy az üvegek megpattanjanak, eltörjenek.

  4. Befőttes üvegek helyes feltöltése

 

A hagyományos menetes fedelű befőttes üvegek esetében:

 

  • Habár a befőzést követően az ételek térfogata csökken, érdemes kb. 2 ujjnyival (2,5-3 cm) a perem alá tölteni a lekvárt, a folyékony ivólevet.

  • Folyékonyabb, szószos állagú ételeknél (pl. almaszósz) még nagyobb légrést hagyjon a perem alatt, a fedéltől kb. 3,5 cm-ig töltse az üveget.

  • Az olyan ételek esetében melyek megduzzadnak főzés során, csak az üveg ¾-éig töltse, kelt tészta esetében csak az üveg 1/2 –ed részéig.

 

  1. Édesítés

 

A befőttekhez, lekvárokhoz amennyiben cukrot használna, egy kevés hideg vízben feloldva, felforralva, majd kihűtve szirupként adagolja azt!

 

Az egyéb édesítéshez használt anyagokat pl. eritritol, stevia is mindig vízzel feloldva adja a befőtthez.

 

  1. Miután beletöltötte a lekvárt a befőttes üvegbe, törölje le óvatosan a peremét. Lehetőség szerint igyekezzen ne összekenni a befőttes üveg peremét!

  2. A sterilizált fedőket és tömítőgyűrűket vegye ki a vízből, hagyja egy kicsit száradni, majd még nedvesen tegye rá az üvegekre. (Ha tömítő gyűrűs üveget használ, tegye a peremre a gyűrűt, majd rá a fedelet óvatosan, úgy hogy a gyűrűt ne mozdítsa ki a helyéről!)

  3. Helyezze a rácsot az automata edény aljába, erre kerüljenek az üvegek. A befőző gépbe helyezett üvegeket egymás tetejére is teheti. Nem baj, ha az üvegek összeérnek, vagy hozzáérnek az edény falához. Úgy helyezzük el a befőttes üvegeket az edényben, hogy egy minimális terük legyen az esetleges elmozduláshoz.

  4. Miután elhelyezte az üvegeket a befőző gépbe, töltse fel vízzel. Addig töltse a tartályt, hogy a legmagasabban lévő üveg magasságának legalább ¾-éig érjen a víz. Az sem okoz problémát, ha az üvegeket teljesen ellepi a víz.

  5. Fontos!

 

Ügyeljen rá, hogy amikor elkezdi a befőzést az automatával, a vízfürdő hőmérséklete megközelítőleg meg kell, hogy egyezzen a befőttes üvegekben lévő élelmiszer (pl. forró lekvár, vagy hideg nyers zöldség) hőmérsékletével!

 

Miért fontos ez?

 

Ha pl. a befőttes üvegekbe hideg ételt tesz, a főző edénybe viszont meleg vizet, a víz a beállított hőmérsékletet túl hamar el fogja érni, viszont az üvegekben lévő élelmiszer nem fog ilyen hamar felmelegedni. Ez azért lehet probléma, mert az élelmiszer ebben az esetben nem fog a receptnek megfelelően a szükséges ideig az adott hőmérsékleten maradni, így a mikroorganizmusok nem fognak maradéktalanul elpusztulni, és a befőtt idő előtt megromolhat!

 

  1. Kérjük, minden esetben ügyeljen a receptekben megadott befőzési hőmérsékletre és időre!

 

Az előírt hőfokot a befőző gép bal oldali gombjával állíthatja be a megfelelő értékre. Amikor a kontroll lámpa ég, elkezdődött a melegítés. Amikor a készülék eléri a kívánt hőmérsékletet, a termosztát lekapcsol. Ilyenkor a kontroll lámpa elalszik.

 

A befőzési időt a befőző gép jobb oldali gombjával állíthatja be a megfelelő értékre. (Amennyiben ez nincs, a kikapcsolásról Önnek kell gondoskodnia.) Az előírt befőzési időt a kontroll lámpa első lekapcsolásától kell számítani, a felfűtési időszak nem számít bele a befőzési időbe! A termosztát innentől kezdve automatikusan a beállított hőmérsékleti szinten tartja a vizet, fűt vagy kikapcsol a hőmérséklet függvényében. A kontroll lámpa ezt a folyamatot felvillanással, illetve kialvással jelzi.

 

  1. Amikor a megadott befőzési idő lejárt, szedje ki az üvegeket egy fogóval a befőző edény belsejéből!

 

A befőttes üvegeket ne hagyjuk benne a befőző edényben amíg kihűlnek, mivel így a befőzési idő meghosszabbodik, és a befőttek túlfőhetnek!

 

  1. Figyelem! A befőzést követően érdemes ellenőrizni a befőttek fedeleit, hogy megfelelően vannak-e lezárva!

  2. A kész befőtteket olyan helyiségben tárolja, ahol se fagyásnak, se sugárzó napfénynek sincsenek kitéve! Ideális tárolás szobahőmérsékleten, vagy pincehidegbe.

 

 

 Receptek

 

Cukormentes befőzés

 

A befőtteket készítheti cukor nélkül is, csak tiszta vízzel. A cukormentes befőttek készítésével a gyümölcsök, zöldségek természetes ízét élvezheti. A befőző gép segítségével nem kell cukorral tartósítanunk, hanem a gép a hőkezeléssel fogja tartósítani befőttjeit.

 

Édesítés stevia-val, eritrittel

 

Cukor helyett használjon inkább édesítésre stevia-t, vagy eritrit-et! Ízlés szerinti mennyiségből főzzön szirupot, és használja ezt a befőzéshez.

 

Cukor használata

 

Amennyiben cukor használata mellett döntene, mindig szirupként használja azt! Ez pusztán annyit jelent, hogy oldjuk fel a vízben a kristálycukrot és tegyük fel főni néhány percre egy lábosba. A receptekben megadott cukor mennyiségeken ízlése szerint változtathat. Természetesen sok múlik azon is, hogy az adott gyümölcs mennyire édes.

 

 

Befőttek, kompótok

 

Ananász

 

Sziruphoz: 25 dkg cukor 1 liter vízhez

 

Befőzési idő: 30 perc, 90 Celsius fokon

 

Érett, de nem túlérett ananászokat válasszunk. Hámozza meg, vágja félbe őket, és távolítsa el a torzsáját. Vágja kockákra az ananászt, majd tegye befőttes üvegekbe őket, és öntse fel annyi vízzel (cukorsziruppal), amennyi ellepi a gyümölcsöt. Zárja le az üvegeket légmentesen és a megadott hőmérsékletre és időre tegye őket a befőző gépbe!

 

 

Egres

 

Sziruphoz: 62,5 dkg cukor 1 liter vízhez

 

Befőzési idő: 30 perc, 80 Celsius fokon

 

A befőzéshez a legjobb a félérett, kemény, kövér szemű egres. Mossa meg az egrest, vágja le a végükről a kis töveket. Szurkálja meg a szemeket többször egy fogpiszkálóval, és tegye a szemeket jó szorosan befőttes üvegekbe és öntse fel annyi vízzel (cukorsziruppal), amennyi ellepi a szemeket. Zárja le az üvegeket légmentesen és a megadott hőmérsékletre és időre tegye őket a befőző gépbe!

 

 

 Eper

 

Sziruphoz: 25 dkg cukor 1 liter vízhez

 

Befőzési idő: 20 perc, 80 Celsius fokon

 

A befőzéshez a legjobb a se nem érett, se nem éretlen, nagy szemű, közép-piros színű eper. Csavarja ki a szárukat és mossa meg őket. Szárítsa meg asz epreket egy szűrőben. Mivel az eper magas oxálsavtartalmú gyümölcs, érdemes blansírozni mielőtt az üvegekbe tesszük, így könnyebben emészthetőbb lesz. Merítsük az epreket egy szűrőbe téve fél perce forrásban lévő vízbe, majd öblítsük le langyos vízzel őket. A blansírozástól az eper íze, és színe sem fog megváltozni.

 

Az epreket tegye befőttes üvegekbe, és öntse fel annyi vízzel (cukorsziruppal), amennyi ellepi a szemeket. Zárja le az üvegeket légmentesen és a megadott hőmérsékletre és időre tegye őket a befőző gépbe!

 

 

Cseresznye

 

Sziruphoz: 62,5 dkg cukor 1 liter vízhez

 

Befőzési idő: 30 perc, 80 Celsius fokon

 

Mossa meg alaposan a cseresznyét, távolítsa el a szárát. Tegye a szemeket befőttes üvegekbe, és öntse fel annyi vízzel (cukorsziruppal), amennyi ellepi a szemeket. Zárja le az üvegeket légmentesen és a megadott hőmérsékletre és időre tegye őket a befőző gépbe!

 

 

Fekete áfonya

 

Sziruphoz: 40 dkg cukor 1 liter vízhez

 

Befőzési idő: 30 perc, 80 Celsius fokon

 

Mossa meg alaposan az áfonyát és szárítsa meg, majd egye üvegekbe őket. Rázogassa meg az üvegeket, hogy jobban elterüljenek benne a szemek. Öntse fel az üvegeket vízzel (cukorsziruppal). Zárja le az üvegeket légmentesen és a megadott hőmérsékletre és időre tegye őket a befőző gépbe!

 

Körte

 

Sziruphoz: 20-30 dkg cukor 1 liter vízhez

 

Befőzési idő: 30 perc, 90 Celsius fokon

 

A befőzéshez ne válasszon túl puha körtét. Mossa meg alaposan a körtéket, hámozza meg, majd vágja félbe őket. Öntse fel az üvegeket vízzel (cukorsziruppal). Zárja le az üvegeket légmentesen a megadott hőmérsékletre és időre tegye őket a befőző gépbe!

 

Málna

 

Sziruphoz: 40 dkg cukor 1 liter vízhez

 

Befőzési idő: 30 perc, 80 Celsius fokon

 

Óvatosan mossa meg a málnát folyó vízben egy szűrőben. Tegye a málnákat befőttes üvegekbe, és öntse fel őket annyi vízzel (cukorsziruppal), hogy elfedje őket. Zárja le az üvegeket légmentesen és a megadott hőmérsékletre és időre tegye őket a befőző gépbe!

 

Őszibarack

 

Sziruphoz: 40 dkg cukor 1 liter vízhez

 

Befőzési idő: 30 perc, 90 Celsius fokon

 

Mossa meg és hámozza meg az őszibarackokat. Vágja félbe őket és távolítsa el a magjukat. Helyezze a fél barackokat a befőttes üvegekbe, úgy hogy a vágott felük befelé nézzen. Öntse fel őket annyi vízzel (cukorsziruppal), hogy elfedje őket. Zárja le az üvegeket légmentesen és a megadott hőmérsékletre és időre tegye őket a befőző gépbe!

 

Ribiszke

 

Sziruphoz: 62,5 dkg cukor 1 liter vízhez

 

Befőzési idő: 30 perc, 80 Celsius fokon

 

Mossa meg a ribiszkét alaposan és távolítsa el a szárukat. A szemeket tegye befőttes üvegekbe és öntse fel vízzel (cukorsziruppal). Zárja le az üvegeket légmentesen és a megadott hőmérsékletre és időre tegye őket a befőző gépbe!

 

Szeder

 

Sziruphoz: 40 dkg cukor 1 liter vízhez

 

Befőzési idő: 30 perc, 80 Celsius fokon

 

Mossa meg a szedret alaposan egy szitában, folyó hideg vízben. Tegye befőttes üvegekbe a szedret, majd és öntse fel vízzel (cukorsziruppal). Zárja le az üvegeket légmentesen és a megadott hőmérsékletre és időre tegye őket a befőző gépbe!

 

 

 

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Petefészek ciszta
2024-04-21 12:49:46

Petefészek ciszta
2024-04-21 08:59:55

Vetélés
2024-04-20 23:05:53

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat