Hogyan sózzunk?


Hogyan sózzunk?

 Tisztelt Weixl-Várhegyi László! Vannak ismereteim a sózásról. Ám ezek nem teljesek. Kérdéseim a következők lennének. A gyógyszertári sóból mekkora a napi fogyasztandó mennyiség? Ezt egyszerre kell megenni? Ha nem, akkor mekkora az alkalmanként bevitt mennyiség? Melyeket ajánlja a különböző sófajtákból? Válaszait nagyon szépen köszönöm! Üdvözlettel: Róbert

 


Válasz


Kedves Róbert!

A nátriumklorid az az anyag, mely miligrammos mennyiségben kell, hogy jelen legyen szervezetünkben. Számunkra, csak a kelátos, azaz a szerves kötésű makro- és mikroelemek hasznosak, a szervetlen kötésben lévők nem (pl.: ásványvizek ásványianyag tartalma alig hasznosul). A Ringer oldatban is, a 99%-os desztilláltvíz tartalom mellett csak 1 %-os lehet a sótartalom! Ennek az 1 %-nak a 90 %-a tiszta NaCl, és csak a 10 %-a, azaz az eredeti infúziós oldat, 0,01 %-a a többi ásványi anyag és ezek között van a kálium is. A kálium többségében a sejtekben belül helyezkedik el és csak 6 %-os a kiürülési rátája a szervezetből! A sejtközötti állományban van a nátrium, amelynek a kiürülési rátája 65 %-os(!) (vizelet, széklet, izzadás, beszéd, légzés, stb), tehát ezért van szükség a nátrium folyamatos, napi szintű pótlására, mivel sejtszinten nagyon fontos a kálium-nátrium ion egyensúly. Azét nem szabad az étkezési sóknak káliumot tartalmazniuk, mivel van bőven kálium a húsokban, tejtermékekben, mivel az állatokat magas káliumtartalmú takarmányokkal etetik. Az emberben is könnyen felszökhet a káliumszint magas értékre, mivel a műtrágyák nagyon sok káliumot tartalmaznak. (gabonafélék, hüvelyesek, paradicsom, stb).

A gyógyszertári NaCl sóból testsúlytömegtől, a napi hőmérséklettől, vizeletürítéstől, izzadástól, sportolástól, fizikai tevékenységtől, stb. függően nagyon eltérő mennyiségeket kell fogyasztani, de függvénye még a sófogyasztás annak is, hogy mennyit és milyen magas kálium-tartalmú ételt fogyasztunk a nap során! Csak ennek ismeretében lehet meghatározni, hogy kinek-kinek mennyire kell sóznia, patikai NaCl-el az ételeit, italait. A só-szükségletet nem egyszerre kell bevinni, hanem a táplálkozásunknak és italfogyasztásunknak, valamint a hőmérsékletnek és a fizikai tevékenységeinknek megfelelően, a nap folyamán elosztva.

Nem ajánlok másfajta sót, csak a patikában kapható NaCl-t, de ha van vallásos zsidó ismerőse és az tud szerezni rabbipecsétes kóser sót, akkor azt is használhat sózásra, mert az is tiszta NaCl. Ha a só, kóser só ugyan, de nincs rajta a rabbipecsét, akkor azokat a sókat se használja, mert ugyanúgy tele lehetnek adalékokkal, mint a kereskedelemben kapható konyhasók!
Tengeri sót se használjon, mert a tengerek úgy tisztulnak, hogy a partra vetik a rajtuk-bennük lévő szennyező anyagokat, szennyezéseket, tehát a tengeri fövenyek sótartalma tele van sok méreganyaggal. A tengereket a sógyártáshoz meg nem a 10 méteres mélységnél párologtatják el, mert akkor az összes világtengerek szintje 10 méterrel csökkenne. A tengeri sóban még hozzáadott méreg is van, ugyanis a tengeri sókat mérgekkel fehérítik és ezek a méreganyagok benne maradnak a tengeri sókban is. A hunza- és himalája sók is mesterségesen előállított sófajták, így azokat sem merem ajánlani.

Vizelet teszt a napi sóbevitel megállapítására: Menjen el egy teljes vérkép vizsgálatra és ha a vérében a nátrium tartalom (Na) 142 mg/l, vagy az felett van (ez a jó érték!), akkor szúrja meg a kezét és szívja meg a vérét, hogy annak milyen sós az íze. Ezt a sós ízt memorizálja, hogy össze tudja majd hasonlítani a reggeli első, középvizelet sósságának fokával. Ha a reggeli vizelet ugyanolyan sós, mint a vér sóssága, akkor jó volt az előző napi sóbevitel. Ha sósabb, akkor sok sót fogyasztott az előző napon. Ha viszont nem olyan sós, mint a vére akkor kevés sót fogyasztott. Attól függően, hogy a vizelete milyen sós volt, sózzon aznap. Ha jó is volt a sótartalom és aznap nagy meleg várható, vagy sportolni fog, vagy nehéz fizikai munkát végez, amelyek mindegyike erős izzadással jár, akkor aznap egy kicsit jobban kell sóznia, de ha egész nap csak pihen és nem eszik majd magas káliumtartalmú ételeket (szója, zöldbab, paradicsom, tönkölybúza, búzafűlé, stb.), akkor kevesebb sót használjon. Ezt begyakorolva 24 órás időeltolódással helyesen fogja bejuttatni a szervezetébe a tiszta NaCl-t, azaz a patikai sót!

További tiszta és megfelelő sózást kívánok Önnek!
Tisztelettel: W-V.László

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Petefészek ciszta
2024-04-21 12:49:46

Petefészek ciszta
2024-04-21 08:59:55

Vetélés
2024-04-20 23:05:53

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat