természetes hajápolás


természetes hajápolás

 Kedves László! Szeretném megtudni,hogy az Öko folyékony szappant használhatom-e hajmosáshoz, mivel olvastam róla, hogy sodium laureth sulfate hatóanyagot is tartalmaz, ami állítások szerint mérgező anyag! Az üvegen levő címkén szerepel ez is! Ha nem jó, akkor mit javasolna helyette hajmosáshoz, ami nem káros? Név szerint kérném, ha lehetne! Várom válaszát, köszönettel: Erzso60

 


Válasz


Kedves Erzso!

A Sodium Laureth Sulfate alkoholos változata a Sodium Lauryl Sulfate-nak. Kevésbé irritáló, azonban komoly kiszáradást okozhat. A tisztító szerekben vagy a samponokban található anyagokkal reakcióba lépve mind a Sodium Laureth Sulfate, mind a Sodium Lauryl Sulfate rákkeltő nitrátok és dioxidok keletkezéséhez járulhat hozzá. Csupán egyszeri hajmosással is jelentősebb mennyiségű nitrát kerülhet a vérkeringésbe.

A tusfürdők, samponok és folyékony szappanok legtöbbjének alapvető mosóaktív összetevője a Sodium Laureth Sulphate (SLS) például sokszor kerül terítékre. Általában a víztartalom után a második helyen van az összetevőkben, tehát a mennyisége miatt is probléma lehet, mert nem a 10. vagy 15. összetevő, még a baba samponokban sem!!! Egyes tanulmányok, cikkek szerint bőrirritáló, mások szerint bizonyos anyagokkal keveredve rákkeltő lehet, megint más források szerint pedig a bőrt átjárhatóbbá teszi, így a káros anyagok könnyebben juthatnak be a testünkbe.

A bőrirritáció igaz, mert én is tapasztaltam, ameddig az ÖKONET folyékony szappanát használtam, de sokáig nem találtam rá a sodium laureth sulfáttól mentes termékekre. Ezek a Palmolive termékek, ahol vannak érzékeny bőrre való, erősen hidratáló, stb… samponok és tusfürdők, baba változatban is. Én az érzékeny bőrre való mandula olajosat használom.

Az SLS vegyi anyag biztonsági adatlapja (amely többek között az anyag tárolási, kezelési előírásait és toxikológiai jellemzőit tartalmazza) rémisztő utalásokat tartalmaz annak veszélyeire, és erre hivatkozva rengeteg felhívást találhatunk az interneten, amely óv minden, SLS-t tartalmazó terméktől.

Az ilyen felhívásoknak és cikkeknek a jelentős része azonban hiányos, téves, vagy félrevezető információn alapul. Egy vegyi anyag biztonsági adatlapjának tartalmát például nem szerencsés annak kozmetikumokban való felhasználásával összevetni, hiszen más koncentrációról, mennyiségről illetve minőségről van szó. Elég csak arra gondolni, hogy bizonyos koncentrációban és mennyiségben a só létfontosságú, míg nagy mennyiségben, koncentrációban és felhasználásban akár halálos is lehet. Nem is szólva arról, hogy tapasztalataink szerint sok riasztó cikk mögött az éppen bűnösnek kikiáltott összetevőtől mentes termékek forgalmazói, vagy azok ügynökei állnak. Ebben az esetben viszont hitelességük könnyen megkérdőjelezhető.

Általában az SLS-t zsíroldó tulajdonságai miatt alkalmazzák előszeretettel úgy a samponokban, mint a tusfürdőkben. Csak az a bökkenő, hogy nem mindenkinek egyforma a bőre, sem vastagságban, sem érzékenységben, sem elzsírosodásban, s ez igaz a fejbőrre is, valamint a hajra is. Általában a bőr zsírrétegének védelmi funkciója is van, s nem jó, ha ettől a védelmi funkciótól egy ilyen erős zsíroldó anyaggal, mint a SLS, \\\"megfosztjuk\\\" a bőrt. Szerintem itt lehet egy kis "összejátszás" a kozmetikai iparban, mert először a sampon és a tusfürdő, leoldja a zsírréteget, majd egy másik kozmetikai termékkel, amely szintén számos nem éppen hasznos összetevőt tartalmazhat "visszaadja". Hát köszönöm szépen..! Ugyanis az ilyen "visszaadó" kozmetikumok védelmi értéke meg sem közelíti a bőr, eredeti természetes védő hatását, védelmi értékét!!

Az elmúlt években rengeteg cikk, tudományos kutatás taglalta a kozmetikai összetevők biztonsági kockázatait. Nehéz kiigazodni az információk rengetegében, különösen azért, mert kevés az olyan összetevő, amelyről egyértelműen kijelenthető, hogy az káros, vagy éppen bizonyítottan szuperbiztonságos.

Nem véletlen, hogy pártíz évvel ezelőtt is, mint ahogy ezer évvel ezelőtt is, a természetes zsiradékokat (faggyú, disznózsír, oliva olaj, és más növényi olajok, stb.) használtak bőrápolásra. Hajmosásra pedig a háziszappanokat, amelyek zsíroldó hatását a kevéssé mérgező tiszta szódával (nátrium, nátron) érték el. Gyermekkoromban mi is "gyártottunk" házi szappanokat és azoknál meg volt adva, hogy csak mennyit szabad az adagokhoz tenni. Akkor más anyagok nemigen voltak a szappanokhoz keverve,

A maiakkal az a baj, hogy egy-egy tusfürdő, vagy sampon, vagy szappan annyi összetevőt tartalmaz, hogy nincs az a kémikus, aki megmondja, hogy ezek kölcsönhatásban vannak-e egymással vagy nem! S ha igen, akkor milyen káros új vegyületek keletkezhetnek, amelyek a bőrünkre, hajunkra nézve károsak lehetnek. Az SLS-el is az a baj, hogy lezsírtalanítja a fejbőr, vagy a bőr védőrétegét és az így védtelenné vált bőrön keresztül felszívódnak az adott termékben lévő káros anyagok!!!
Ha Önnek nem felelnek meg a Palmolive termékek (ott csak tisztán szódát -nátrium- alkalmaznak, nem SLS-t), akkor egy jó nagy nagyítóval felszerelkezve járja a drogériákat, mert annyira apró betűkkel vannak felírva az összetevők, hogy nincs az a sasszemű vásárló, akik csak úgy kézben tartva el tudja olvasni az adott termék összetevőit!
Mivel nem mindenkinek egyforma a bőre, ezért még családon belül is le kell tesztelni a különböző készítményeket, mert azonos genetikával rendelkezőknél is a kor előrehaladtával megváltozik a bőr érzékenysége, s ami jó volt 5 évvel ezelőtt, az nem biztos, hogy jó ma is!
Remélem tudtam segíteni.

Üdvözlettel: W-V.László

A Vitamin Station étrend-kiegészítőinek fogyasztása során kedvező élettani hatásokat tapasztalhatunk. Ezen termékek azonban nem gyógyszerek, nem szándékoznak betegségeket gyógyítani, vagy kezelni! Termékeink olyan étrend-kiegészítők, melyek nem helyettesítik a változatos, és kiegyensúlyozott táplálkozást! A honlapunkon található információk tájékoztató jellegűek, betegségével forduljon szakorvoshoz!

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Lipomax cseppek
2024-04-05 14:12:11

A só ugye tisztítja a szoba levegőjét? Nekem van minden ...
2024-04-03 22:11:11

Epekövek 0,5cm - 2 cm méretűek.
2024-03-17 19:39:37

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat