fűszerezés


fűszerezés

Tisztelt Doktor Úr! Az erjedésgátló fűszerekről szeretném önt kérdezni, hogy ezeket főzés sütés előtt is az ételekre téve erjedésgátló hatásúak vagy csak utólagosan? szeretném megemlíteni, hogy nekem ezektől erős gázképződésem van és a gyomrom is rotyog tőlük, ennek ellenére is használhatom ezeket?

üdvözlettel: Nederman ferencné


Válasz


Kedves Asszonyom!

Azt Önnek kell kitapasztalnia, hogy az-e a jobb az állapotának, ha a fűszereket belefőzi az ételbe, vagy az-e, hogy amikor már kiszedte a tányérjára az ételt, akkor fűszerezi be. A fűszereket porított formában használja, mert így jobban kifejtik erjedésgátló hatásukat. Vannak, akik egy kicsit bele is főznek az ételbe és egy kicsit akkor tesznek az ételbe, amikor az már a  tányérjukon van. Az is jó ha mindegyik fűszert a kiszedéskor teszik az ételbe, de az is jó lehet, ha bele is főzik a fűszereket. Ez egyéni, hogy ki mikor használja, Én legtöbbször a kiszedett ételekre teszem a fűszereket, de egy keveset teszek belőlük a melegítés, vagy főzés előtt.

Ha olajos, vagy vajas kenyeret, illetve salátát eszem, akkor mindenképpen rá kell szórni ezekre. A melyik fűszernek az ízét ki szeretné hangsúlyozni, abból kell többet tenni, de nem árt, sőt jobb ha a többi erjedésgátló fűszerből is tesz az ételébe, ételére.

A gyömbér minden vércsoport számára jó és minden ételféleséghez, édeshez, savanyúhoz, normál ételhez is adható. A majorannát nem sokan teszik édes, cukrozott, vagy más módszerrel édesített ételekhez, mert az inkább a savanyú, a sós, vagy egyéb normál ételekhez való. A fahéj csak a B-s vércsoportnak nem jó, a többiek tehetik az édes ételeikre, vagy ételeikbe. Egy gyümölcslevesbe hasznosabb, ha bele is főzünk egy keveset és a kiszedéskor is teszünk bele. Ugyanez igaz a szegfűszegre is. A szegfűszeg viszont mindenkinek egyformán jó. A szegfűszegnél arra kell ügyelni, hogy jól legyen porítva, ha kiszedés után tesszük az ételre, ételbe, mert a főzés során egészben is bele tehetjük, bár ennél a felhasználási módnál is jobb, ha porítva van. Ezek voltak az erjedésgátló fűszerek.

Vannak kevésbé erjedésgátlók is, de egyéb más szempontból igen hasznos fűszerek is. Ilyen a feketekömény őrlemény, amelyet Nigella-őrleményként is be lehet szerezni. Minden vércsoport számára hasznos, és gyógyhatású. Már az ókorban is használták és azt mondták rá, hogy „a halál kivételével mindenre jó!”

Szintén minden vércsoport számára jó a torma, főleg ha szárított tormapor formában használjuk fel. Kiváló, mert a csípőssége immunrendszer erősítő hatású. Önmagában is lehet, vagy zöldségként is lehet fogyasztani, de ízesítésre is kiváló.

A fűszerpaprikát minden vércsoportú fogyaszthatja ízesítésre, szárított, porított formában. Az erős paprikákat (pl.:chili) csak a 0-s és a B-s vércsoportúk fogyaszthatják zöldségként és fűszerként is. Minden erős fűszernek van erjedésgátló hatása is.

Mindenkinek saját magának kell rájönni, hogy az adott állapotában éppen melyiket fogja használni, de az elején említett fő erjedésgátlókból mindig legyen az ételünkön, az ételünkben legalább egy, vagy kétféle (gyömbér, majoranna, szegfűszeg, fahéj – a B-sek kivételével).

Természetesen tiszta sót is kell használnia, mert ha komplex módon fűszerezi az ételeit, akkor kevésbé lesz gázképződése. Javasolnám még, hogy reggel mindig készítsen egy liter édesgyökér teát ( 5 percig főzni kell és utána leszűrni) és ebből a teából minden étkezés előtt közvetlenül,  két-három decit igyon meg langyosan, de hidegen is jó. Ez a tea védi a gyomor és a bél nyálkahártyájának a felületeit és jóval kevesebb gázképződése lesz, valamint jól regenerálódnak tőle az emésztőrendszerének sérült, vagy beteg nyálkahártyái. Javasolnám még a Lecithin és az E-vitamin rendszeres fogyasztását. A nyálkahártyák regenerációját nagymértékben segíti még, a Hyal Collag, a BioFlavone C, a szelén, a cink, a Magne B6, és az Alga Complex rendszeres fogyasztása is, de télen még ki lehet egészíteni a felsoroltakat, úgy május elejéig D3 vitaminnal is. A felsoroltakat az dobozaikon és a honlapon lévő felhasználási módon kell beszedni, fogyasztani.

Remélem tudtam segíteni.

Tisztelettel: ’Dr.Weixl-Várhegyi László alternatív-, népi- és természetgyógyász

 

 

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Petefészek ciszta
2024-04-21 12:49:46

Petefészek ciszta
2024-04-21 08:59:55

Vetélés
2024-04-20 23:05:53

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat