Ételtársítás és ártó lektinek


Ételtársítás és ártó lektinek

 Kedves László! 1.) Egyszer valahol említetted (talán az eddig vércsoport szempontból meg nem vizsgált élelmiszerek kapcsán - mintha a gombáknál), hogy a jól megrágott táplálék a nyelvben termelődő aktív anyag hatására \"kioltja\" az ártó lektineket. Ez hogy is van akkor ? Ebben az esetben feltételezhetném, hogy a jó rágással minden ártó élelmiszerből hatástalaníthatom az ártó lektineket ?! 2.) A helyes ételtársítással kapcsolatban szeretnék kérni tőled email-ben anyagot! Köszönettel, 



Válasz


Kedves Kérdező!

Benne vagyok a tegezésben!
Az 1-es kérdésedre az a válaszom, hogy az alapos rágás valóban semlegesíti a vércsoport szempontjából ártó lektineket, viszont azt is kell tudni, hogy a rágás csak akkor alapos, ha az annyira elpépesedik, hogy a szilárd anyagként a szájba került táplálékok folyékonnyá válnak az alapos rágástól. Azt, hogy ez most hányszor való rágást jelent, függ az egyén fogazatától, nyálképződésétől, rágási technikájától (ilyen is van!), stb. Tehát az, hogy 42-szer kell megrágni egy falatot, az csak egy általános megfogalmazás. Vannak sajnos olyan táplálékok, táplálék kombinációk, amelyek még a 80-szori rágás után sem pépesednek el, a legjobb fogazattal és a legjobb rágási technikával sem. Kérlek tehát ne azzal foglalkozzál, hogy megeszel-e, megehetsz-e, a vércsoportodnak nem megfelelő táplálékokat, hanem azzal, hogy ha nincs elég időd rágni, akkor jobb ha betartod a vércsoport szerinti táplálkozás szabályait. Nem hiszem, hogy naponta legalább kétszer másfél órákat töltesz el a rágási technikád gyakorlásával. Azt sem hiszem, hogy turmixszal pépesítesz, hogy ne kelljen annyit rágni, mert a nyállal való megfelelő elkeveredés miatt az ilyen előpépesített táplálékot is sokáig kell forgatni a szájban, hogy esetlegesen az ártó lektinektől mentes legyen.
Mivel nem kaptam e-mail címet, ezért ezen a portálon válaszolok az ételtársításokkal kapcsolatos szabályokra is, hogy ha más is olvassa a válaszomat, akkor ő is ismerje meg ezeket az alapelveket.
Az ételtársítás, a helyes étkezési sorrend akkora nagy anyag, hogy nem kívánhatod tőlem, hogy egy könyvet írjak neked. Egyébként korábbi válaszaimban már olvashattál ezekről.
A réteges emésztésről a Magyar Természetgyógyászok és Életreformerek Tudományos Egyesületének lapjában, az \"Életerő\"-ben olvashatsz. Ez egy havilap, amely kapható minden újságárusnál. Javasolom, hogy vegyed fel a kapcsolatot a kiadóval és rendeljed meg a régebbi számokat is. Esetleg gyere el az előadásaimra, mert ott is ismertetni szoktam a szabályokat.
Az ételtársítási szabályokat Dr.O.Z.A.,Hanish foglalta össze, sok éves kutatói tevékenysége folyamán. Egyaránt jártas volt a nyugati- és a keleti orvoslásban is. Ő alapította a Mazdaznan táplálkozástant. Magyarországon a Mazdaznan Egyesületben tudod megtanulni az ételtársítási szabályokat. Nem kevés ismeretanyag, ezért lehetetlen így, ilyen portálon közreadni. Ezt mindenkinek meg kellene tanulnia, mivel ezt nem tanítják az iskolákban, de még az orvosoknak sem tanítják, pedig a jó egészség egyik alapköve a helyes táplálkozás.
Ezekről is szoktam az előadásaimon beszélni. Ha megírod, hogy hol élsz, akkor meg tudom mondani, hogy arrafelé mikor és hol tartok előadást.
Röviden a lényeg: a gyomor egy olyan szervünk, amelynek vannak perisztaltikus mozgásai is. A megemésztett ételeket így üríti a belek felé. Sajnos akkor is üríti, ha nem emésztődött meg kellően, mert vagy nem volt megrágva rendesen, vagy az evés közben ivott folyadékokkal fel lett hígítva a gyomorsav, amely így nem tudott megfelelően emészteni. A gyomorban nemcsak gyomorsav, hanem más emésztőnedvek is vannak (fehérjék emésztésére, szénhidrátok emésztésére, keményítők emésztésére, stb). Evés közbeni iváskor ezek is felhígulnak és ez miatt rosszul emésztetten távoznak a gyomorból a perisztaltika miatt az ételek. Ilyenkor a belekben rothadásos, gázképződéssel járó folyamatok indulnak be. (ezeket szeretik a candia- és a fonalas gombák!)A legrosszabb, ha valaki az étkezés befejezése után iszik folyadékot!!. Ha híg levest eszünk, akkor azt először fogyasszuk. A sűrű, vagy nehéz levesekre (hús-, bab-,) ez már nem igaz!!

Más emésztési idő szükséges a zsírok, olajok számára, más a fehérjék számára, más a szénhidrátok számára. Vannak tápegész élelmiszerek, amelyek szinte minden összetevőt tartalmaznak. Ezek csak akkor emésztődnek jól, ha jól megrágjuk őket és ezáltal jól elkeverednek a nyállal és így a nyál már el tudja kezdeni az elő-emésztést.
Ha például egy rántott szeletet eszel rizs és burgonya vegyes körettel, akkor a gyomor emésztőszemölcsei érzékelik a hús fehérjét és ahhoz, annak a megemésztéséhez termelnek emésztőnedveket. Igen ám, de a következő pillanatban érzékelik a növényi fehérjét is és annak a megemésztéséhez is termelnek emésztőnedveket, illetve termelnének, ha képesek lennének az ilyen gyors változásokra. A rizsnek és a burgonyának is más-más összetételű a keményítő tartalma, ezért ezek megemésztése is szinte lehetetlen, mert az emésztőnedvek termelését nem tudja ilyen gyorsan váltogatni egy-egy emésztőszemölcs, vagy emésztő egység a gyomorban. Szó szerint depressziósok lesznek az ilyen gyors váltásoktól az emésztő-mirigyeink. Ez még fokozódik akkor, ha valaki kapkodva, sietve, idegesen stresszesen táplálkozik!!!
Legtöbb ember mozgó szemetes kuka, mert össze-vissza eszik mindenféle ételeket, amelyeket nem tud rendesen megemészteni a gyomor, és a belekben sem tud tovább emésztődni, s így nem hasznosulnak a bevitt táplálékok beltartalmi értékei sem. Ma Magyarországon ezért van annyi jóltáplált éhező!! A rossz felszívódás miatt 100 emberből 95-nek vitamin és nyomelem hiánya van!!
Az állati fehérjéket ezért leveles zöld növényekkel lehet csak jól társítani. Például a spenót-főzelék kiválóan emésztődik, ha főtt tojást fogyasztunk hozzá, vagy csirke-, vagy szójapörkölttel, illetve rántott tofuval fogyasztjuk. A babfőzelék is kiváló a szójafasírttal, vagy csicseriborsó fasírttal, de tofuval is.
Étkezésekkor először mindig folyadékot kell inni, majd utána könnyen emészthető gyümölcsöket, kompótot, vagy más szénhidrát tartalmú ételeket (pl. sütemény) kell fogyasztani, mert ezek hamar emésztődnek és hamar kiürülnek a gyomorból. A keményítők emésztéséhez több idő, de főleg a hús-fehérjék emésztéséhez nagyon sok idő kell, szintúgy, mint a zsíros olajos ételekéhez, mert ezek sokáig a gyomorban tartózkodnak, hogy kellően meg tudjanak emésztődni. Magyarországon azért van annyi gyomor- és bélbeteg (ebben világelsők vagyunk!!), mert nálunk az étkezések végén vannak a desszertek, s nem az étkezések elején!!! Ezért 100 emberből 95 mozgó pálinkafőző is egyben, mert ha az először elfogyasztott, nehezen emésztődő ételre ráeszünk egy könnyebben emésztődő ételt, amely nem tud kiürülni időben, mert előtte van egy a gyomorban hosszabb ideig tartózkodó étel, akkor az így elfogyasztott étel elkezd erjedni, rothadni és ilyenkor már a gyomorban etil- és metil alkoholok keletkeznek melyek közül különösen a metilalkohol nagyon veszélyes, mert méreg!!! Az etilalkohol meg tápláléka az emésztő rendszerben lévő gombáknak! Az ilyen mérgek közömbösítésre a máj fokozottabban elkezdi termelni a koleszterint. Tehát valakinek a rossz ételtársítás, vagy a rossz étkezési sorrend miatt is magas lehet a koleszterin szintje, akkor is ha nem visz be a szervezetébe semmilyen koleszterint tartalmú táplálékot. A magas koleszterinszint pedig epekövességhez vezet! Tehát adott a kőképződés megelőzése! A népesség arányához mérten nálunk a legmagasabb a magas koleszterinszinttel rendelkezők száma. Ez a magyar étkezési szokások miatt van! Már voltam vagy 50 országban és mindenütt tanulmányoztam az ottaniak étkezési szokásait és étkezési módjaikat és megállapítottam, hogy az általános népegészség és a betegségmutatók ( sajnos a halálozásiak is!) egyenes arányban függenek össze az ételtársítási és étkezési sorrend szokásokkal és szabályokkal!
A gyomor tud rétegesen emészteni, de ehhez rétegesen kell megtölteni. Először folyadék, aztán a könnyen, majd a nehezebben, végül a legnehezebben emészthető ételeket kell fogyasztani, mert más-más ideig tartózkodnak a gyomorban és a kiürülés sorrendjében kellene enni, inni, táplálkozni. Az emésztésnél sokat számítanak az erjedésgátló fűszerek (kurkuma, gyömbér, kömény, őrölt paprika, oregano, torma, mustár, majoranna, fahéj, szegfűszeg, stb) amelyek meggátolják az esetleges erjedési folyamatokat, valamint segítenek például a fehérjék és a szénhidrátok szétválasztásában. Ezek rossz szétválasztása miatt van annyi cukorbeteg! Sajnos világ-tendencia a cukorbetegek számának gyors növekedése, s ezért a gyorséttermek és az egyre romló táplálkozási szokások a felelősek.
Megértheted, hogy ezekről minden hozzám fordulónak kellene írnom, szintúgy a vércsoport szerinti táplálkozásról is. Ha valaki ad magára és egészségesebben szeretne élni és táplálkozni, akkor megkeresi hozzá a fellehető irodalmakat, tudnivalókat. Sokszor ezért írok csak címszavakban! Én is így kezdtem, mert akkor még ilyen lehetőségek sem voltak, mint most a net. Most csak beírja a keresőbe a kérdést, akkor annyi választ kap, hogyha van egy kis előképzettsége, akkor ki tudja hámozni, hogy mi az igaz és mi a ferdítés. Egy szabály van: Mindíg a természetet kell leutánozni és a természet törvényeit betartani!!

Fontos a napi vitaminok rendszeres szedése is, mert a mai táplálékok vitamin- és nyomelem szegények, viszont a környezeti ártalmak elleni védekezés miatt egyre több vitamin és ásványi anyag kellene az egészséges élethez! Portálunkon minden olyan táplálék-kiegészítőt megtalálsz, amely fontos lehetne naponta a szervezetednek.

Tisztelettel: W-V.László

A Vitamin Station étrend-kiegészítőinek fogyasztása során kedvező élettani hatásokat tapasztalhatunk. Ezen termékek azonban nem gyógyszerek, nem szándékoznak betegségeket gyógyítani, vagy kezelni! Termékeink olyan étrend-kiegészítők, melyek nem helyettesítik a változatos, és kiegyensúlyozott táplálkozást! A honlapunkon található információk tájékoztató jellegűek, betegségével forduljon szakorvoshoz!   

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Petefészek ciszta
2024-04-21 12:49:46

Petefészek ciszta
2024-04-21 08:59:55

Vetélés
2024-04-20 23:05:53

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat