A kenyérsütés otthon


A kenyérsütés otthon gabona gyógynövény

Tisztelt Szakértő! Kenyeret szeretnék otthon sütni és ebben kérném a segítségét, hogy mire ügyeljek kenyérsütő készükék vásárlásakor. Azt tudom, hogy amit eddig néztem gépet az mind teflon belsejű volt és azok nem jók. Tudna ezen kívül jó recepteket ajánlani mert én úgy látom, hogy a legtöbben azért nem használják a kenyérsütőjüket mert nem sikerül a kenyér benne. köszönöm a segítségét előre is: L. A.


Válasz


Kedves L.A.

Nagyon örülök, hogy egyre többen vannak, akik ráébredtek, hogy csak az otthon készített ételekben lehet megbízni teljesen. A megbízhatósághoz az is kell, hogy ismerjük az alapanyagok beszerzési forrását, termelési körülményeit. Ha nem mi termeltük az alapanyagokat, akkor a hivatalos bio minősítésekben meg lehet bízni, a többiben sajnos nem!!!

A telfon belsővel rendelkező készülékek sajnos nem jók! Viszont jók a sav- és lúgálló krómacél sütők és jók a kerámia bevonatúak, csak azok nagyon hamar megsérülnek a hirtelen hőhatásoktól és ha az alapfém alumínium, akkor azt sem szabad megvenni, de ha csak sima vas, vagy acél, akkor megvehető.

Minden kenyérsütőt meg kell ismerni és ha nem sikerül az első sütés, akkor a másodiknál változtatni kell és mindaddig próbálkozni, amíg meg nem felel az ízlésünknek az így sütött kenyér. Én például a vastag és jól megsült héjú kenyereket szeretem. Sokan a bolti kenyerekhez szoktak hozzá és még nem ettek soha más kenyereket és ugyanezt várják el a házi kenyérsütőktől is. Az én gyerekkoromban, az otthon, kemencében, vagy sparhelt sütőjében sütött kenyereket szoktuk meg, aztán, hogy bejöttek a sima villanysütők, akkor anyukám, abban sütötte meg a tepsibe tett kenyértésztát. A mostani villanysütőket sokan azért veszik meg, mert nem tudnak dagasztani sem, s azt is a kenyérsütő gép programjára bízzák, s lehet, hogy annak proramját sem helyesen használják. Szóval sok sok gyakorlás, sok-sok próba kell ahhoz, hogy az elvárásainknak megfelelő kenyereket tudjuk otthon megsütni magunk és a család részére.

A receptek si folyamatosan változnak, mint ahogy a liszt vagy egyéb alapanyag minősége sem egyenletes, még akkor sem, ha az bio minőségű. Az én gyermekkoromban a saját búzánkból őrölt búzalisztből készítettünk otthon kenyeret, de ezek minősége is évenként változott, mert a vetésforgó betartásával nem mindig ugyanazon a föld területen termeltük és ugye a földtalaj minősége még adott településen belül is változó lehet a terep adottságaitól és a talaj minőségétől függően. Ezeket be kell kalkulálni az elvárásainkba !

 

A Természetben van egy olyan törvény, amely minden magra vonatkozik, gabonamagra, fű-magra, olajos mag magra, stb., hogy az adott magvak a héjukban tartalmaznak olyan méreg anyagot, amely előbb-utóbb elpusztítja az ilyen magokat fogyasztókat, hogy nehogy kihaljon az az adott faj. Ezek a héjak különböző mennyiségű és különböző összetételű cián vegyületeket tartalmaznak!!! Ettől az írásomtól sokan dobnak egy hátast, ugyanis a cián vegyületek miatt sem a korpás, sem a barna kenyereket és tésztákat, s különösen a paleolit kenyereket nem javasolom, mert azok hántolatlan gabonákból és hántolatlan olajos magvakból készülnek. Amúgy meg a tárolásukkor a héjak fertőződnek el fuzáriummal is és a magban meg glutén van, amelyet csak az AB-s vércsoport tud viszonylag jól feldolgozni, ha van immun tartalékuk, ami napjainkban már nem nagyon jellemző legtöbb emberre. A gabona magvak és olajos magvak, ha nem jók az adott vércsoport számára, akkor még olyan lektineket is tartalmaznak, amelyek az adott vércsoportnak agglutinációt idéznek elő.  Régebben nem érték őseinket olyan sugárzások ( mobil, mikró, rádió, tv, szatellit, nukleáris, radar, amplitúdó modulált,, frekvencia modulált és digitális) amelyek ma vannak és ezek érzékszerveinkkel nem érzékelhetők, de műszerekkel jól mérhetők! Tehát a régieknek bőven volt immun tartalékuk a fuzárium, a lektin, a ciánvegyületek és a glutén feldolgozására, de a maiaknak már sajnos nincs, csak nagyon keveseknek, akik nagyon tudatosan élnek és nagyon egészségesen, a vércsoportjuknak megfelelően, vegetáriánusa, laktózmentese, gluténmentesek és glukózmentesen táplálkoznak.

Ezért azt javasolom, hogy a vércsoportjuknak megfelelő, lehetőleg gluténmentes gabona (kukorica, köles, rizs) és fűmagvakból hajdina, amarant,quinoa) és ugyanilyen olajos magvakból (kender, len, tökmag, szezámmag, mandula) valamint a szintén vércsoportoknak megfelelő, szárított hüvelyes lisztekből ( szója, sárgaborsó, zöldborsó, stb) süssünk kenyereket, de csak olyan magvakból, amelyekből a héj és a korpa el van távolítva. Most sokan azzal érvelnek, hogy abban vannak a jó tápanyagok. Én meg mérésekkel igazolom, hogy az elmúlt 50-60 évben ezek a tápanyagok is csak  nyomokban találhatók meg a régi magokhoz képest. Ez ellen úgy lehet tenni, hogy szedni kell, napi szinten mindenkinek a Vitamin Station és más tiszta táplálékkiegészítőket forgalmazó cégek, jó minőségű táplálék kiegészítőit. Jómagam a Vitamin Stationét szedem, meg ajánlom a családomnak és a pácienseimnek, mert az alapanyagoktól, gyártási folyamatokon keresztül a végtermékekig ismerem a a termékek tisztaságát és kiváló minőségét. Csak tiszta sóval és tiszta vízzel (ro-víz, desztvíz) szabad dagasztani és a lisztkeverékeket is úgy kell megválasztani, hogy azok jól társíthatók legyenek egymással. Ezzel kapcsolatban a www.mazdaznan.hu oldalon találnak anyagokat. Az élesztő használattól nem kell félni, mert a sütéskor a hő hatására, már nem lesz élő anyag az élesztőben, azaz nem árt egyik vércsoport számára sem!

Mi általában többféle szárított zöldséget (zellerlevél petrezselyem levél, hagyma, fokhagyma, medvehagyma, stb, )gyógynövényt( zsálya, mrenta, citromfű, hibiszkusvirág, stb), is szoktunk tenni az így sütött kenyerekbe, valamint a mindig elmaradhatatlan emésztés segítő (szétválasztják a magvakban lévő szénhidrátokat és fehérjéket egymástól és ezzel meg lehjet előzni a cukorbetegséget!) fűszerekből ( gyömbér, kurkuma, majoranna, fahéj, szegfűszeg, feketekömény, szárított tormapor,  erős paprika-por) is használjuk. No ezekkel lehet "megbolondítani" és nagyon élvezhetővé és finommá tenni, az így sütött kenyereket. ha gluténtartalmú kenyereket ( búza, rozs, árpa, zab, tönköly, pur-pur, ősbúza, stb) sütünk, akkor aztokat csak úgy fogyaszthatjuk, ha egy centi vékonyra vágjuk fel és a szeleteket kenyérpirítóban jól megpirítjuk és így a gluténtartalmat jelentősen lecsökkentjük, de a lektineket meg vércsoport számára elfogadhatóvá tudjuk tenni. Nem véletlen, hogy az angolok például, meg még sok országban is  szinte csak pirítóst esznek és nem lesz tőlük semmi bajuk, míg ha nem pirítanák meg jó ropogósra, akkor a sok kenyértől sokféle betegségeik származnának.

Remélem tudtam segíteni, hogy elinduljon a házi kenyérsütés is az Ön otthonában.

Tisztelettel: 'Dr.Weixl-Várhegyi László életmód- és táplálkozási tanácsadó és terapeuta, alternatív-, népi-, és természetgyógyász

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Lipomax cseppek
2024-04-05 14:12:11

A só ugye tisztítja a szoba levegőjét? Nekem van minden ...
2024-04-03 22:11:11

Epekövek 0,5cm - 2 cm méretűek.
2024-03-17 19:39:37

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat