Esővíz gyűjtése


Esővíz gyűjtése csapvíz tároló tető víz

Tisztelt dr. Weixl Várhegyi László!

 

 Családi házban lakunk, nagy telek áll rendelkezésünkre. Szeretnék esővizet gyűjteni. Ehhez kérnék segítséget. Mivel, hogyan, miként? Köszönettel: Judit


Válasz


Kedves Judit!

Gratulálok az elhatározásukhoz! Európában Belgiumban a nem városokban élő vidéki lakosság több mint fele már gyűjti az esővizet és ezt használja mindenhez a háztartásban. A legegyszerűbb gyűjtési mód, a háztetőről lefolyó esővíz gyűjtése, majd szűrése. A gyűjtés lehet fém, vagy pvc hordókban, illetve jól víz-szigetelt beton medencékben, vagy nagyobb, több köbméteres műanyag tartályokban. Havi 5 köbméter egy átlagos háztartás felhasználása, ha takarékosan használják, ha már locsoláshoz is kell, akkor ez már nem elég, akkor a kert, vagy a locsolandó terület mérete és az időjárástól függő locsolások gyakorisága határozza meg, hogy mennyi esővízre lenne szükségünk. Akkor ennek a vízmennyiségnek a tárolására kell kiépíteni a tárolókat. Célszerű egy előgyűjtő-ülepítő tárolóhelyre vezetni a vizeket, majd az ülepített vizet átszivattyúzni és tovább szűrni. Az ilyen vizet már lehet használni mosásra, mosogatásra, humán tisztálkodásra, de étkezésre csak forralás, vagy desztillálás után szabad!!!

Ha nem elég felületű a lakás tetőszerkezete, akkor lehet többféle módon is gyűjteni. Vannak esővíz gyűjtő ponyvák és fóliák, melyet csak esőzéskor kell kifeszíteni. A tetőről lejövő csatornákat javasolt összekötni, hogy a gravitáció elvén gyűljön a víz a tároló edényzetekbe, vagy a tároló helyekre. Jómagam azért építettem egy 100 négyzetméteres plusz tetőszerkezetet a ház mellé, hogy ez a felület is gyűjtse nekem az esővizet, melyet a tároló edényzetekkel és a kiépített beton medencével összesen 30 köbméternyi mennyiségben tudok tárolni. Ez takarékosan akár fél évig is elég, ha nem esne az eső.

Mindenütt az adott hely tereplehetőségei adják meg, hogy hogyan lehet azt felhasználni esővíz gyűjtésre. Nyitott teraszok tetőszerkezetével gyűjtött vizeket sem szabad elfolyatni, hanem azt is bele lehet vezetni a házi gyűjtő rendszerekbe. Még a hegyoldalba épített föld alatti garázsomnál is a bejárati ajtó feletti tetővel tudok annyi esővizet gyűjteni, hogy az autókat azzal mossuk, mert akkor nem lesz foltos a fényezett felület a mosás után, mint csapvíznél.

Egy nagy teleknél kell építeni melléképületeket, nyitott oldalakkal, de akkor ezek tetőszerkezetéről is lehet gyűjteni a vizet. A melléképületek lehetnek pince lejárat feletti tetőzet, feldolgozó helyiségek, raktározási helyiségek feletti tetőszerkezetek, ólak teteje, stb. Jómagam még a télen összegyűjtött tört jeget is tárolom a szabadban, és amikor már fagypont felett van a napi hőmérséklet, akkor tároló edényzetekbe teszem, hogy azokban olvadjon fel a jég, s az így keletkezett vizet is tudom használni.

Tudom nem egészen olcsó kiépíteni egy ilyen rendszert, de ebben az a jó, hogy függetleníteni tudjuk magunkat a vízműves szolgáltatóktól, mert azok sajnos klórral és más vegyi anyagokkal  keverik az amúgy sem tiszta vizeiket. Ha mi magunknak biztosítjuk a tiszta vizet, akkor azt az egészségünk hálálja meg, az egészségünk pedig megfizethetetlen!

Sok sikert kívánok az esővíz gyűjtésükhöz!

Tisztelettel: "Dr.med.vulg.Weixl-Várhegyi László

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Petefészek ciszta
2024-04-21 12:49:46

Petefészek ciszta
2024-04-21 08:59:55

Vetélés
2024-04-20 23:05:53

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat