Paleolit táplálkozás


Paleolit táplálkozás

Kedves László! Egy újabb teória bukkant fel az egészséges táplálkozással kapcsolatban, a paleolit táplálkozás, ami kifejezetten ajánlatos a szív- és érrendszeri problémák ellen is. A Dr. Adamo-féle szív-és érrendszeri betegeknek ajánlott étrend az A vércsoportúaknak /mint én is/teljesen az ellentéte. Sok számomra hasznos gabonafélét fogyasztok /hajdina, zabliszt, barnarizs,stb./, s húst elvétve. Ez az új elmélet pedig pont a gabonákat- és nemcsak a fehérlisztes árukat-teszi felelőssé az egészségi problémákért. Ön hogyan vélekedik erről? Köszönöm válaszát.Brigi 


Válasz


Kedves Brigi!
Igen, ismerem a Szendi Gábor által terjesztett táplálkozási szisztémát. Régóta ismerjük egymást a Gáborral. Sok mindenben egyetértek vele, főleg a pszichiátriai vonalon, de a táplálkozási vonalon vannak nézet különbségeink. December 13-án fogok találkozni vele és megbeszéljük a témát.
Őseink a paleolit korban nagyon sokat mozogtak, mert nem voltak gépesített járművek és nem volt tömegközlekedés sem. Ha a mai emberek a mai táplálkozás mellett annyit mozognának, mint az őseink, akkor tizedére csökkennének a betegségek, mivel a mozgás minden gyógyszert pótol, de olyan gyógyszert még nem találtak fel amely a mozgást pótolná!!! A mozgás az egyik legjobb keringésjavító, ami által elkerülnek bennünket a szív és érrendszeri problémák, de a fertőzések is, mivel a vér- és nyirokkeringésünk a sok mozgás által tökéletessé válik!!! A nagyfokú mozgáshiány az egyik tényező, amely miatt sok ma a beteg!! Ezért sok a szív- és érrendszeri beteg és az ilyen betegségben elhalálozottak száma!

A paleolit korban az emberek átlagéletkora mindössze 25-27 év volt , a mai 67-70 éves magyar átlagéletkorhoz képest (Japánban az átlagéletkor 87 év, az ortodox zsidó vallásúaknál -kóser táplálkozás-, pedig 93 év!!!) A paleolit korban tehát az emberek a halálukig egészségesek voltak, s ugyanez nagyjából elmondható ma is a 25-27 évesek csoportjára. Tehát régen ha ki is fejlődött valamilyen betegség, akkor abba többnyire bele is haltak, mert nem volt orvosi ellátás. Ma, az ősi életmódot folytató bennszülöttek átlagéletkora, akik távol élnek a civilizált területektől, szintén csak 35 év körül van!!! Pedig ők egészségesebben táplálkoznak a nyugati embertől! Viszont a higiénés viszonyaik kritikán aluliak!!!
Ma is nagyon sokan belehalnának a szülésbe, a születésbe, a vakbélgyulladásba, az epehólyag gyulladásba, a sérv kizáródásba, ha nem volna orvosi ellátás. Nem szabad erre a korra vonatkozóan összehasonlításokat tenni, meg általánosítani! Főleg nem a táplálkozást illetően!

Nekem is volt sérvem 18 éves korban, mert erősportot űztem (ma is űzöm), s ha a paleolit korban éltem volna, akkor valószínűleg bele is halok…

Nézzük meg a kínaiakat, ahol a magyarokénál jóval magasabb az átlagéletkor (78 év) és a magyarokétól sokkal rosszabbak a higiénés viszonyok. A kínaiak fő tápláléka a rizs és más gabonafélék, tehát már itt is megdőlt Szendi Gábor és társai elmélete, hogy nem szabad enni gabonaféléket. Szintén megdőlt a hüvelyesekkel kapcsolatos elmélete is, mert a kínaiak és a japánok nagyon sok hüvelyest, főleg szóját fogyasztanak és sokkal tovább élnek a sok húst fogyasztó magyaroktól, vagy németektől.
Jómagam is vegetáriánus vagyok, immár 21. éve, de generációkon keresztül vegetáriánusok, a mai korban köztünk élő, hasonlóan mozgásszegény életmódot folytató adventisták, akiknek a gabonafélék és a hüvelyesek adják a táplálkozásuk gerincét, s az átlagéletkoruk 85 év !!! Tehát bőven lekörözik az átlag magyar húsevőket a mai viszonyaink között is!!!
Valószínű az téveszti meg Szendi Gábort és a paleolit táplálkozás híveit, hogy nem ismerik, vagy ha ismerik, nem fogadják el a vércsoport szerinti táplálkozás tudományosan is többszörösen igazolt törvényszerűségeit és szabályait. Például Magyarországon a lakosság mindössze 10 %-a AB-s vércsoportú és csak ez a vércsoport tudja feldolgozni a fő gabonatáplálékunkat a búzát! Ezért alakul ki a lakosság 90 %-ánál a gluténérzékenység!!! Ha valaki a vércsoportjának megfelelő, gluténtartalmú gabonaféléket fogyasztja, akkor nem lesz gluténérzékeny. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a mai búzát kb. 60 évvel ezelőtt genetikailag "nemesítették", hogy jó legyen gépi betakarításra, mivel nem az emberi fogyaszthatóság kritériuma volt a fő szempont. Ezt a búzát nem tudják az emberek, az ősbúza (tönkölybúza) megemésztéséhez hasonlóan feldolgozni. A tönkölybúza ezért jó minden vércsoport számára, mivel ez egy ősi búzafajta. A paleolit kori emberek is gluténérzékenyek lettek volna a mai nemesített és genetikailag módosított búzafajtáktól!!! A magyarok ősi tápláléka a köles volt. Ez is jó minden vércsoport számára és ráadásul az egyetlen gabonaféle, amely főzve, sütve is lúgosít! Én is sok embert gyógyítottam meg már a gluténérzékenységéből a kölessel, a hajdinával, a rizzsel, vagy zabbal. A hüvelyesek többsége is főzve, sütve is lúgosít, vagy semleges kémhatású, azaz nem savasítja a szervezetet. A paleolit korban nem ettek hüvelyeseket az emberek (csak ha kannibálok ettek nőket!), mert nem tudták megfőzni edény híján, viszont nyersen megpróbálták fogyasztani, de belehaltak, mert nyersen megmérgezik a mai embert is a hüvelyesek. Ezért nem szabad az amerikai mogyorót, vagy babot, szárazborsót, stb. nyersen enni!!!
Nem említi a paleolit táplálkozás korunk másik nagy problémáját a helyes ételtársítás és a helyes étkezési sorrend hiányát sem! A paleolit korban egyszerre csak egyfélét ettek, amely valóban egészséges, de ezt ma is lehet követni, mert ha én zöldborsófőzeléket eszem szójafasírttal, akkor a hüvelyes a hüvelyessel társítható és jól emészthető, de a gabonafélék a húsokkal, tej- és tejtermékekkel nem!!! Ugyancsak nem társíthatók a gabonák a magas keményítő tartalmú ételekkel, s ezért egészségtelen a rizs és burgonya együtt, vagy a bableves, mint hüvelyes, széles metélttel.
Ha betartanánk a helyes ételtársítást, akkor nem lennének betegek ez emberek.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy a paleolit korban nem ettek tejet és tejtermékeket az emberek, vagy legalábbis nem a tőlük nagyobb testtömegű állatok tejét és tejtermékeit. Korunk egyik legnagyobb gyilkosa és megbetegítője a tej- és tejtermék fogyasztás, valamint az olyan mű zsiradékok, mint a margarin és az ezekkel készült ételek fogyasztása ( még a sósperecekben is van margarin, növényi zsiradéknak feltüntetve, s nem beszélve a kekszekről, nápolyikról, cukrászsüteményekről, stb).
A paleolit táplálkozásnak igaza van a cukrokkal kapcsolatban! …de ha valaki nem fogyaszt cukrot, akkor egyébként is jobban lesz.
Az olajokkal kapcsolatban igaza is van, meg nem is!
Valóban magas az átlagember omega-6 zsírsav bevitele, mert az általánosan használt napraforgó olajban nincs is omega-3 zsírsav, ráadásul a napraforgó olaj csak az A-s vércsoport számára jó, de a többieknek nem!! Ez miatt érthette félre a Szendi Gábor az olajos eredményeket. Az omega-3, omega-6 helyes arányának meg kell lenni (1:3), de kell az omega-9 is. A kendermag olajban van meg egyedül helyes arányban az ember számára szükséges zsírsavak aránya. No meg a hal olajok is jók, különösen a tőkehalmáj olaj. Ha valaki a szőlőmag olajat a bio szója olajat, a lenmag olajat, a kendermag olajat és az oliva extraszűz olajat 1:1:1:1 ARÁNYBAN ÖSSZEKEVERI, AKKOR MINDEN VÉRCSOPORT SZÁMÁRA HASZNÁLHATÓ, ESSZENCIÁLIS ZSÍRSAVAKBAN GAZDAG OLAKJEVERÉKET KAP.
Remélem meg tudtam győzni, hogy ne kövesse a paleolit táplálkozási szisztémát, mivel az csak részigazságokat tartalmaz, amelyek könnyen félrevezetik a hozzá nem értőket!
Tisztelettel: W-V.László

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Petefészek ciszta
2024-04-21 12:49:46

Petefészek ciszta
2024-04-21 08:59:55

Vetélés
2024-04-20 23:05:53

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat