PCO és glutén/lektin


PCO és glutén/lektin

Tisztelt Várhegyi Úr!

 

PCO-t állapítottak meg nálam közel 4 éve, most 27 éves vagyok. Inzulinrezisztenciára szedtem Merkformint közel 1 évig, de ciklusom így is ritkán volt (3-szor "rendes" vérzésem 1 év alatt), a gyógyszert nem tudtam megszokni, gyakran volt hasmenésem is. Utolsó ultrahangon is cisztás volt a petefészkem, a gyógyszer szedése mellett. 164 cm és 50 kiló vagyok, az orvos utasítására hagytam el a Merckformint (előtte 6 kilóval voltam több). Ez volt 2011 októberében. Ezután kezdtem el a természetes gyógymódok után kutakodni, mert sejtettem, h az orvos által javasolt "mediterrán diéta" folytátása (amit aszkétikusan betartottam korábban is) nem lesz elég...

Természetesen így is volt, októberben nem volt ciklusom, novemberben sem. November végén találkoztam a paleo diétávall. Mindenkinek egységesen megfelelő diétában nem hiszek, ezért a diétámon annyit változtattam, hogy a teljes örlésű kenyereket kivettem és minden gabonát is (gluténmenteseket is). Nem ettem több húst (hetente max 2-szer eszem), de növeltem a nyers zöldségekből készült sajátákat. 2 hét múlva (!) spontán menstuáltam (teljes 5 napot), méghozzá görcs és fájdalom nélkül (gyógyszerrel és diétával korábban 1-2 napot feküdnöm kellett ilyenkor). 16 éves korom óta nem volt spontán vérzésem, így nagyon örültem neki.

Aztán közben decemberben elmentem megtanulni az AVIVA tornát, amit szintén nagyon jónak tartok. Ott felhívták a figyelmemet a lúgosításra és a gabonák fontosságára. Így a torna után lúgosítottam (szódabikarbóna, citrom kúra), ettem lúgosító gabonákat (köles, hajdina, barna rízs),  húst kihagytam. Tiszta alapanyagokat használok, ismerem a helyes ételtársításokat, figyelek a folyadékbevitelre. Megtanultam a tornát, amiről érzem, h van valami hatása (torna után másnap görcsök a petefészek környékén), és folytattam a lúgosító diétát, de 2 hónapja megint semmi...Nem szeretném elhagyni a gluténmentes gabonákat, mert szerintem így sok ásványi anyagtól esem el, de lehetséges-e hogy mégis jobb lenne? Mit kellene tennem?

Vércsoportom A.

 

Köszönöm:

Gabriella


Válasz


Kedves Gabriella!

 

A policisztás petefészek szindróma (PCOS) a leggyakoribb női endokrin – hormonrendszert érintő – betegség, a fogamzóképes korban levő nők 5-10 százalékánál, más adatok szerint 10-20 százalékánál diagnosztizálható.

 Ma a policisztás petefészek-szindrómát tekintik a reproduktív korú nők fő meddőségi okának. A betegség rövid és hosszú távú szövődményekkel is társul, ezért korai felismerésének és megfelelő kezelésének rendkívül nagy a jelentősége. Ma már tudjuk, hogy a betegség kialakulására az öröklött genetikai hajlam mellett az életmód is hatással van. A petefészek-szindróma kialakulását befolyásoló tényezők között első helyen a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, illetve ezekkel szoros összefüggésben a túlsúly, elsősorban a hasi elhízás szerepel, de fontos megemlíteni a fokozott stressz-terhelést is.

 A havi vérzés Magyarországon átlagosan 12,6 évesen jelentkezik először. Amennyiben 18 éves korig nem jelentkezik, akkor azt kórosnak tekintjük. Általában 48-50 éves korig tart a menstruáció, ennek elmaradása a menopausa. Amennyiben 40 évesnél fiatalabb nőnél jelentkezik a menopausa, annak hátterében kóros okok állhatnak. A menstruáció megjelenése a petesejtérés, petefészek működés beindulásának jele. Kezdetben gyakran rendszertelenek a havi vérzések, 4-6 hétre jelentkeznek, de egy- másfél évvel a menstruáció első jelentkezését követően már csak a 22 napnál nem rövidebb és a 34 napnál nem hosszabb ciklusokat tartjuk normálisnak. 

Az inzulinrezisztencia lényegében azt jelenti, hogy szervezetünk sejtjeinek inzulinreceptorai - többnyire az ismételten erős inzulinreakciók hatására - kifáradnak, és nem képesek hatékonyan ellátni feladatukat, így az inzulin hatása csökken, azaz, azonos hatás kiváltásához egyre nagyobb mennyiségű inzulinra lesz szükség. A megnövekedett inzulinszint megemelheti a vérnyomást, a koleszterinszintet, elhízáshoz vezethet és egyes ráktípusok kialakulását is elősegíti. Amennyiben az adott személy nem tesz ez ellen - étrend és életmódváltással -, az inzulinrezisztenciából fakadó magas inzulinszint mellett állandósul a magas vércukorszint is - hiszen az inzulin nem lesz képes "kitakarítani" a vércukrot a vérből, ha a sejtek nem képesek érzékelni az inzulint - ami önmagában is komoly veszélyeket rejt. Akinek a családjában már előfordult cukorbetegség, vagy magas a vérnyomása, esetleg magas a vér triglicerid szintje, az jobban ki van téve az inzulinrezisztencia kockázatának.

 A betegség visszafordításához radikális életmódváltásra van szükség. Messze ez a legfontosabb!!! A lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmazó étrend alapvető fontosságú - így kiesik tehát minden egyszerű szénhidrát, a fruktózt is ideértve, függetlenül, hogy nem emeli a vércukorszintet(!!!), valamint minden finomított szénhidrát. Búcsútinthetünk tehát a bűnös fehér lisztnek. Ezzel szemben tudnunk kell hogy az anaerob edzés (súlyzózás) a sejtek inzulinérzékenységét kiválóan stimulálja! Akinek ilyenfajta gondja van, annak mindenképpen javasolt valamilyen testmozgás, de a súlyzós edzés az egyik legalkalmasabb erre a célra, mivel az izomsejteket semmilyen más edzésforma nem képes ilyen közvetlenül stimulálni.

 Ezeket, a betegségeivel kapcsolatos anyagokat azért tettem fel ide, hogy Ön is láthassa mennyire egészségtelenül él és táplálkozik. Fiatal kora ellenére olyan gyenge az immunrendszere, hogy semmi nem működik úgy az Ön szervezetében, ahogy kellene. A PCO okozza a rendellenes havi ciklusát és a PCO-t pedig az inzulin rezisztenciája idézi elő, s az inzulin rezisztenciát pedig a nem megfelelő életmódja és nem megfelelő táplálkozása!!! Vegye észre, hogy ez egy láncolat, és ezek már határozott tünetek. A változtatáson már nincs ideje gondolkodni!!!

Jó, hogy megadta a vércsoportját, ugyanis így jobban tudok segíteni. A paleolit táplálkozásnak sok igazsága van, de a legnagyobb baja az, hogy nem ismeri el, hogy azok a tünetek, amelyeket felsorolnak, azokat a vércsoportnak való nem megfelelőség okozza. A fő ok a búza és minden búzával búzaliszttel készült étel és ez igaz még a bio búzára is, még akkor is, ha az teljes kiőrlésű formában van fogyasztva.

 Az Ön vércsoportja A-s, a zöldség és hüvelyes-evő vércsoport. Húst nem javasolok fogyasztani, csak ritkán, de az is csak bio csirke és bio pulyka, vagy bio-halféle legyen, ugyanis az összes nem bio csirke és pulyka jó eséllyel leukémiás és tele van nyomva antibiotikumokkal és vegyszerezett, hormonkezelt tápokkal. Márpedig beteg állat húsával nem lehet egészségesen táplálkozni, még akkor sem ha helyes ételtársítással és a vércsoportunknak megfelelően tesszük azt!

Tilos Önnek még minden tehéntej és tehéntej készítmény, kivéve a nem homogénezett vajból készített ghí-t. Kecske és juh tejtermékeket fogyaszthat, de itt is inkább a sajtot és vajat preferálja, és csak helyes ételtársítással, vagyis csak zöldségekkel társíthatja. (hüvelyesekkel, gabonafélékkel, gyümölcsökkel sem). A zöldségek esetében is csak a leveles zöldségeket ajánlom társításra.

Kerüljön minden ételt, ami napraforgó olajjal és margarinnal készült, vagy ezeket tartalmazza!!

Használjon tiszta vizet (desztillált víz, vagy ro-víz) és tiszta sót és ezekkel készítse ételeit és italait is. Az ételeit még a közvetlen fogyasztás előtt a sózás mellett az alábbi fűszerekkel ízesítse (természetesen a megfelelő ételhez a megfelelő fűszert használja!): gyömbér, kurkuma, majoranna, szegfűszeg, fahéj.

Ezek a fűszerek segítenek szétválasztani az ételek fehérje és szénhidrát összetevőit. Ez Önnél nagyon rosszul működhet, s ezért volt-van inzulin rezisztenciája, s ennek okán egyéb más problémája is. A fűszerek használata nem azt jelenti, hogy már "bűnözhet" a táplálkozásban, mert még ha a vércsoportjának megfelelően táplálkozik, helyes ételtársítással, akkor is használnia kellene mindenkinek ezeket mindenképpen, Más fűszereket is lehet az egyéni ízlése és a vércsoportja szerint, de ezeket mindig kellene a tiszta sóval együtt.

 A hajdina, köles és barnarizs mellett javasolnám még a kukoricát is felvenni az étrendjébe, s ha majd nem lesz glutén érzékeny, akkor a rozsot és a tönkölybúzát is, de egyenlőre még jóideig csak a gluténmentes gabonaféléket használja! Mivel Önnek a hüvelyes ételek nagyon jók, a hüvelyesek lisztjéből is lehet finom sütnivalókat, ételeket készíteni (szójaliszt, zöldbabliszt, zöldborsóliszt, vöröslencseliszt, stb), de a hajdina liszt is alkalmas a búzaliszt kiváltására. A vércsoportjának jó hüvelyesek, még hőkezelten is lúgosítanak, ha azokat tiszta sóval egy kicsit sósabban eszi, mivel a hüvelyesek magas kálium tartalmát tiszta NaCl-el lehet ellensúlyozni!!!

Az AVIVA tornát továbbra is csinálja. Tóth Lívia és Etka-Anyó élő példája annak, hogy hogyan lehet megőrizni fizikai aktivitásunkat életerőnket idősebb korban is. Nyáron megyek az Etka-jóga táborba előadást tartani, jó lenne, ha Ön is részt venne az egy hetes tábor előadásain, foglalkozásain.

Tehát: hagyja abba a glutén tartalmú gabonák fogyasztását, viszont javasolnám fogyasztani napi rendszerességgel, a ProbioFlora-t, az Alga Complex-et, a C-1000-et, az Omega-3-mat, az Every One-t és az Alfalfa-t.

Olajok közül főzésre, sütésre az oliva vagy a szőlőmag olajokat. Édesítésre a jázminpakócát, vagy sztíviát (stevia mind a kettő), vagy pedig a xilitet, mézet és nyírfacukrot javasolnám. Kerülje a répa-, a nád-, és gyümölcs-cukrokat (glükóz, fruktóz). Nézze a késztermékek összetételét és amelyik hatóanyag -oz végű, biztos lehet benne, hogy vmilyen cukorszármazékot tartalmaz.
Napi szinten használja a kiszedett ételekre téve a bio szója-, a szőlőmag-, a kendermag-, a lenmag-, a dióbél-, a tökmag-, máriatövismag-, mák- és szezámmag olajokat! Ezen magokból is készíthet liszteket pástétomokat!

Ha azt szeretné, hogy jól működjön a szervezete, akkor soha nem szabad megszakítani az egészséges életmódot és egészséges táplálkozást, valamint mindig és folyamatosan kell szednie a javasolt táplálék-kiegészítőket is! Kérem olvassa el a másoknak hasonló témákban írt válaszaimat is. (ezekre a jobb oldalon lévő kereső mező segítségével egyszerűen rátalál)

Kerülje az elektroszmogot, a mikrózott és indukciózott ételeket. Védje le mobilját, számítógépét, laptopját és más elektromos és híradástechnikai berendezéseit az elektromos és elektromágneses sugárzások káros hatásaitól!

 

Üdvözlettel: "Dr.Weixl-Várhegyi László, az alternatív táplálkozástudományok és az ortomolekuláris medicina doktora, mérnök radiesztéta, bioenergatikus, életmód- és táplálkozási tanácsadó és fitoterapeuta természetgyógyász.

 

A Vitamin Station étrend-kiegészítőinek fogyasztása során kedvező élettani hatásokat tapasztalhatunk. Ezen termékek azonban nem gyógyszerek, nem szándékoznak betegségeket gyógyítani, vagy kezelni! Termékeink olyan étrend-kiegészítők, melyek nem helyettesítik a változatos és kiegyensúlyozott táplálkozást! A honlapunkon található információk tájékoztató jellegűek, betegségével forduljon szakorvoshoz!

 

 

 

 

 

 

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Epekövek 0,5cm - 2 cm méretűek.
2024-03-17 19:39:37

Magas kálium szint
2024-03-17 16:03:55

Mérő műszer
2024-03-16 14:06:34

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat