Haspuffadás


Haspuffadás

Tisztelt Doktor Úr!

Nagymamám és édesanyám is epebántalmakkal küzdöttek, műtötték is őket. Azóta is néhány ételtől rosszul lesznek. Észrevettem, hogy a hagymás, fűszeres ételektől (borsótól is) nagyon felpuffadok. Kellemetlen érzés alhasi tájékon és szélgörcsök gyötörnek egy-egy fent említett étel fogyasztását követően. Érdeklődnék, hogy eszerint én is hajlamos lehetek epebántalmakra? Mit kell tennem, hogy elkerüljem a komolyabb panaszokat? Esetleg milyen gyógyteát igyak? Válaszát előre is köszönöm!


Válasz


Kedves Sára!

A szülőktől, nagyszülőktől valóban lehet "örökölni" betegségre való hajlamokat, és lehetnek hibás gének is amelyek átöröklődnek. A génhibákat 60-%-os hatékonysággal helyes életmóddal, helyes táplálkozással meg lehet előzni! A hajlam akkor öröklődik, ha ugyanazon életformát viszi tovább a nagymamájától az édesanyja, és az édesanyjától meg Ön! Az Ön esete tipikusan azt példázza, hogy nagymamája és édesanyja is nagyjából ugyanazt az étkezést és főzési módokat alkalmazták, amelyet Ön is eltanulhatott tőlük! Ez a megbetegítő étrend átörökítésének iskolapéldája!

Sok függ attól, hogy milyen ételtársításokat alkalmaztak, alkalmaznak. Függ attól, hogy milyen étkezési sorrendben fogyasztják el ételeiket. Attól is függ, hogy használnak-e sót és fűszereket és milyeneket, s milyen töménységben? Függ az élelmiszer alapanyagoktól is, azok származási helyétől, azok kezelési módjától. Elsőnek kellett volna említenem a vércsoportnak való megfelelőséget! Lehetnek az ételkombinációkban olyan étel-alapanyagok, amelyek nem felelnek meg a vércsoportja számára.

Az ételek elkészítése sem mindegy. A gázon, sparhelten, lángon sütött - főzött ételek megfelelőbbek, viszont az elektromos eszközökkel rezsó, tűzhely, indukciós tűzhely, mikrohullámú sütő olyan elváltozásokat idéznek elő az ételek víz- és egyéb anyagszerekezeti struktúrájában (különösen az utóbbi kettő a felsorolásból), amelyek még az egészséges, vércsoportnak megfelelő ételeket is tönkreteszik és megbetegítő étellé változtatják!

Kiemelném a lúgos víz fogyasztásának veszélyeit is. A vörösiszap katasztrófa során bebizonyosodott, hogy a 8,5 pH feletti lúgos anyagok elpusztítottak minden élő organizmust a Marcall folyóban és a Rábában is. Csodálom, hogy engedik forgalmazni a 9-es és 9,5-ös pH-jú lúgos vizeket, amikor azok teljesen tönkretehetik az emberek emésztését, anyagcseréjét! A gyomorsavnak és az epesavnak savasnak kell maradnia és nem szabad azokat fellúgosítani folyadékkal!!!!! Az embernek nem vízzel kell lúgosítani a szervezetét, hanem táplálékokkal!!! Ezek a nyers és érett zöldségek, gyümölcsök nagy része. A hüvelyesek többsége is lúgosít, még főtten is. Ezért a babtól, borsótól, lencsétől, szójától, stb. sokan felfújódnak, beindul náluk a gázképződés, mivel nincs elég emésztő enzim a megemésztésükhöz, vagy túl sok sav van a gyomorban és a savas-lúgos találkozás a gyomorban puffadást idéz elő. Ezeket meg lehet előzni puffadásgátló, erjedésgátló fűszerek használatával (gyömbér, kurkuma, babérlevél, kömény, tiszta NaCl, kapor, majoranna, borsikafű, stb). Sokan a hüvelyeseket tejtermékekkel keverik össze, így a magas állati- és növényi fehérjeszint miatt csak az egyikkel tud "foglalkozni" a gyomor és az epe. A tápanyag kénytelen jóval több időt a gyomorban tölteni, így már ott beindulnak az erjedési és bomlási folyamatok, amik később okozzák a puffadást, gázosodást. Itt is segítenek az említett fűszerek, csak bátrabban kellene alkalmazni ezeket, vagy pedig a leg egyszerűbb kihagyni a tejet és tejtermékeket (joghurt, tejfől, sajt, stb). Egy borsó, vagy babfőzelék tojással sem jó társítás, mert mindkettőnek magas a fehérje tartalma, csak ezek a fehérjék különbözőek (növényi, állati)! Tehát törekedjünk egyszerre csak egy féle fehérje fogyasztására!!! Minél egyszerűbb ételünk, annál könnyebben lesznek hozzáférhetőek a benne lévő tápanyagok is.

Javasolnám a tej helyett szójatejet, szójatejport használjon, de jó lehet a rizstej és más gabonatej, vagy ezek porított változatai. Magamról tudom, hogy amikor a borsó-, lencse, bab-, fejtetbabb főzelékeket tejjel készítették nekem, akkor hasonló tüneteim voltak, de amikor szója és gabonatejjel csináltam, akkor nem. Feltétnek is kiváló a hüvelyesekhez a rántott szójaszelet, vagy a szejtán, de jó a szójapörkölt, vagy a szejtán pörkölt is a húsok és a tojás helyett.

Érdemes sokat tanulnia ezen a téren, hogy megelőzhesse az eddigi kellemetlen tüneteit és felmenői betegségét.

A fűszerek sem mindegy milyenek, s az sem, hogy ezeket milyen töménységben használják. Valószínű, hogy nem jó a vércsoportjának a paprika, vagy a bors, de lehet enzimhiány is a sok főtt étel fogyasztása miatt és így a hasnyálmirigye nem tud elegendő emésztőenzimeket termelni. Az ételkészítéshez használt zsírok, olajok nem megfelelősége is előidézheti a panaszait. Nem jó egyik állati zsiradék sem, a vaj és ghí kivételével, de ugyancsak tilos lenne margarinnal és hidrogénezett olajakkal készíteni az ételeit. Az extraszűz oliva olaj, a szőlőmag olaj és a szója olaj kiváló sütésre, főzésre! Ezekkel nincsenek ilyen emésztési panaszok! Az ősöktől örökölt zsíros, fűszeres ételek elkészítési módjai is előidézhetik a generációs emésztési problémákat!!

Javasolnám a Lecithin, a ProbioFlora, az EveryOne multivitamin és az AlgaComplex fogyasztását, mivel ezek kedvezően befolyásolhatják az anyagcsere folyamatokat, s így a máj- és az epe működését is.

Nem lenne baj, ha felkeresne a rendelésemen egy vérlelettel, melyen rajta van a vércsoport meghatározása is, mivel annak ismeretében konkrétabb tanácsokat tudnék adni az étkezésére, az ételek elkészítési módjaira is. (gödi időpontegyeztetés: 06/27 532-875)

Üdvözlettel: W-V.László

 

A Vitamin Station étrend-kiegészítőinek fogyasztása során kedvező élettani hatásokat tapasztalhatunk. Ezen termékek azonban nem gyógyszerek, nem szándékoznak betegségeket gyógyítani, vagy kezelni! Termékeink olyan étrend-kiegészítők, melyek nem helyettesítik a változatos és kiegyensúlyozott táplálkozást! A honlapunkon található információk tájékoztató jellegűek, betegségével forduljon szakorvoshoz!

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Epekövek 0,5cm - 2 cm méretűek.
2024-03-17 19:39:37

Magas kálium szint
2024-03-17 16:03:55

Mérő műszer
2024-03-16 14:06:34

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat