A sóban lévő csomósodás-gátlókról


sóHa egy só nem a megszokott só színt adja, annak több oka lehet. Például a tisztátalanság, mivel már az adott sóbányában a tiszta só javát kibányászták, ezért az ilyen sók már nem tartalmazzák a szabványok által előírt 97%-os NaCl –t. Az ilyen sókat közepesre őrlik, hogy eltűnjön belőle a szennyező szín, ami lehet szürkés-fekete, vagy szürkés-kékes árnyalatú.

A bolti, étkezési sók többségéhez csomósodást gátlókat kevernek, hogy azok a zacskós, vagy a sótartói tárolás során ne tapadjanak össze. Ez ugyan a kényelmet szolgálja, de aki ilyen csomósodásgátlós sókat használ, nagy árat fizet érte...! Nagyanyáink, szüleink idejében, ha összeállt a só, akkor mozsárban megtörték, hogy ismét szórható legyen, de sokszor elég volt a zacskóban kézzel megcsapkodni, hogy jól felhasználható legyen élelmiszerek sózására. Ma arra hivatkoznak, hogy megkönnyíti a felhasználást a csomósodás-gátló adalék. Nem mindig írják ki név szerint, hogy milyen csomósodás-gátló van az adott sóban, de a só színe elárulhatja, hogy milyen fajta csomósodás-gátlóval keverték.

A legtöbb étkezési sónál kálium-ferrocianidot használnak csomósodás-gátlásra. A cianoid név nem hangzik túl jól, ezért sárgavér-lúgsónak is nevezik, de mivel ez sem túl biztató elnevezés, ezért sok helyen csak az E536-os E-számmal  jelölik. Az adalékban lévő kálium dúsítja az amúgy is magas káliumtartalmú étkezési sókat! A kálium-ferro- cianidban, a cianid-ion vashoz van kötve, és a kötés olyan erős, hogy maga a vegyület kis mennyiségben nem mérgező (megengedett határérték 20 mg/kg étk.só), de a hevítés, főzés, sütés hatására erősen mérgező anyag képződik a bomlás során, s így már a kis mennyiség is erősen mérgezi az ilyen sókat ilyen módon használókat, fogyasztókat. Ez igaz valamennyi cián tartalmú csomósodás-gátlókra, a nátrium-ferro-cianidra (vörösvérlúgsó) (E535) és a calcium-ferrocianidra is. A calcium-ferrocianidot alacsony sótartalmú étkezési sóknál használják leginkább, s újabban ezt akarják bevezetni a gyermekek közétkeztetésében is. Sok kristályosított sónál már a só színe is elárulja, hogy milyen és mennyi csomósodás-gátlót adtak az adott étkezési sóhoz. A vöröses, rózsaszín árnyalatúaknál nátrium-ferrocianid van, a nem tiszta fehéreknél, meg kálium-ferrocianid! Tehát a cián tartalmú csomósodás-gátlókat tartalmazó sókkal nem érdemes készíteni semmiféle ételt, akkor sem, ha főzik, sütik, vagy csak egyszerűen melegítik azt. A legveszélyesebb melegítési, főzési forma a mikrohullámú sütő és az indukciós tűzhely.

Felhívom a figyelmét arra is, hogy az előre gyártott élelmiszerekben is sokszor ugyanezekkel a ciános vegyületekkel találkozhatnak. Sok esetben, sem megnevezéssel, sem E-számokkal nem jelölik, azzal indokolva, hogy nincs nagy mennyiségben az adott termékben. Esetenként ez valóban nem mérgező, ha hidegen készítették, és hidegen fogyasztják, de ha már hevítve volt akár a gyártás- akár a fogyasztás alkalmával, akkor mérgező cián szabadul fel az ilyen ételekben.

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Petefészek ciszta
2024-04-21 12:49:46

Petefészek ciszta
2024-04-21 08:59:55

Vetélés
2024-04-20 23:05:53

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat