A Himalája-só tényleg a Föld legmagasabb térségéből való?


Ha összeadnánk azt az étkezési sómennyiséget, amelyet Himalája-só néven adnak el Magyarországon, Európában és szerte a világon, akkor csodálkoznánk azon, hogy hogyan lehet a Himalájából ennyi sót elhozni? Azt, hogy nem minden Himalája-só a Himalája hegységből származik, már régóta tudom. Egy váci ismerősöm több, mint 10 éve volt utoljára a Himalája hegységben. Pakisztánban busszal utazott, ameddig busszal lehetett utazni, mivel ott a közlekedési körülmények és a közlekedési infrastruktúra nem olyanok, mint. pl. Európában. Az utolsó kisvárosban, ameddig buszközlekedés volt, fogadott egy sherpát, aki öszvérrel vitte a csomagjait és kalauzolta Őt a célja felé. Több mint egy hétig tartott az út. Olyan tájakon jártak, ahol csak keskeny utak voltak. Némelyik út, vagyis útnak nevezett ösvény olyan keskeny volt, hogy az öszvérrel közlekedők, amikor szembetalálkoztak egymással, már tudták, hogy melyiküknek kell visszatolatni az öszvérrel, hogy el tudjanak egymás mellett haladni.

Amikor hazajött elmesélte, hogy ha az a sómennyiség, amelyet Himalája-só néven eladnak csak Magyarországon, mind onnan származna, akkor a helyieknek nem maradna sójuk, meg akkor az öszvéreknek sóval megrakottan egymást kellene érniük január 01-től december 31-ig, annyi só olyan helyre való szállításával, ahonnan már gépesített járművekkel lehetne Magyarországra szállítaniuk, de akkor még nem kapna ilyen sót Európa, meg a Föld többi, ilyen sót használó országa.

A másik probléma meg az, hogy ilyen ösvényes útviszonyok, és ilyen egy irányba haladó teher-forgalom mellett mikor tudnak visszamenni azok újabb sóért, akik január elején kezdték el a só-hordást! Ezen információ birtokában elkezdtem vizsgálni a különböző boltokban árusított különböző Himalája-sókat.Megdöbbenve olvastam a Himalája-sók csomagolásán, hogy: „Származási hely: Ausztria”, vagy „Származási hely: Németország”, vagy „Származási hely: EU”.Nem is tudtam, hogy Ausztriának, Németországnak és az EU-nak vannak még 2014-ben is gyarmatai a Himaláján? Természetesen nincs csak az adott országok  sóin ilyen elnevezéseket használnak, s aki ha nem olvassa el, az apró-betűs részeket a csomagolásokon az szentül azt hiszi, hogy igazi Himalája sót fogyaszt.Én mindig megnézem minden bolti són, akár honnan is származik az, hogy rajta van-e a Magyar Szabvány (MSZ 11007:2013) jelölés a csomagolásán, mert akkor az azt jelenti, hogy megbízható, hogy legalább 97 %-os az NaCl tartalma. Ha ez nincs rajta, akkor már emberi táplálkozásra nem megfelelő!!!!!!

Miért?

Mert a megengedettnél magasabb a kálium tartalma,s ez egy étkezési só esetében nem megengedhető!!!!Ráadásul sok Himalája-só néven eladott sót, különböző cianid tartalmú csomósodásgátlóval kevertek, ezek a cianidos vegyületek meg az ételkészítésnél használt hő hatására mérgező ciánvegyületekké alakulnak át!!!!!Az ilyen sókkal nem szabad sózni, még egy milligrammnyit sem!Kész bioterrorizmus, ami ma az étkezési sókkal csinálnak!

Sajnos a Magyar Szabványt feltüntető étkezési sók mellett, csak a gyógyszertári tiszta NaCl-t, a www.tisztaso.huoldalról és ezt a tiszta sót (minimum 99,5%-os NaCl tartalmú) árusító bioboltokból (HerbaHáz, MediLine Üzletház, Vitamin Station, Tisztavíz Üzletház, Bijo Nagyker, stb.) beszerezhető, valamint a kóser boltok kínálatában lévő rabbi-pecsétes kóser-sót szabad használni étkezési sóként, vagy ételek készítésére és konzerválására.

 

Dr. Weixl-Várhegyi László

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Epekövek 0,5cm - 2 cm méretűek.
2024-03-17 19:39:37

Magas kálium szint
2024-03-17 16:03:55

Mérő műszer
2024-03-16 14:06:34

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat