Hogyan és mivel erõsíthetjük az immunrendszert?


A mai táplálkozás, a mai ártalmak mellett is egészségesebben élhetnénk, ha többet mozognánk. A sport, a mozgás segíti a szervezet salaktalanítását, méregtelenítését. Sajnos a mai gyerekek egyre kevesebbet mozognak, sokan még a testnevelés óra alól is felmentetik magukat. Naphosszat ülnek az iskolában, otthon a TV előtt és nem csoda, hogy feldúsulnak a méreganyagok a szervezetükben. A napi 15-30 percnyi szaunázással, vagy izzadással járó aktív fizikai tevékenység, amely lehetőleg minden izomcsoportot megmozgat -különösen fontosak a gerinc izmai- nagyon sok méreganyagot távolít el a szervezetből. Meg kell tanulni a helyes légzés technikáját, mivel a jó légzéssel is sok mérget ki tudunk űzni a szervezetből. Keresni kell a szabadban a jó levegőjű helyeket, az erdőt, a hegyeket, vagy a légszennyező forrásoktól távol eső helyeket. El kell sajátítani néhány jóga-légzés technikáját, amellyel még viszonylag szennyezett levegő esetén is sok mérget ki tudunk űzni szervezetünkből. Orron keresztül lélegezzünk, hogy a beszívott levegő előmelegedjen és megtisztuljon.

 

Sok nyers gyümölcsöt, nyers zöldséget, zöldségfélét, sok hidegen sajtolt olajféleséget és teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret, tésztákat kell fogyasztanunk a vércsoportunknak megfelelően. Együnk sok főzeléket, salátát, kását (zab-, rizs-, kukorica-, búza-, köles-, hajdina-, árpa-, rozs-, amarant-, cirok-, stb. kásák), igyunk tiszta vizet. Használjunk bátran tiszta sót! (www.tisztaso.hu)

 

Az ember csak néhány napig tud meglenni víz nélkül, s ugyanígy nagyon fontos, hogy a szervezetben meglegyen, a megfelelő víztartalom, melynek fontos szerepe van a szervezet vízháztartásában. Naponta 2-2,5 liter folyadékra van szüksége a szervezetnek. Ha ezt nem visszük be, a vese egy ideig gondoskodik a vízvisszatartásról a szervezetben, de egy idő után elkezdődik a testszövetek dehidrációja, beszáradása, ami legelőször a bőr ráncosodásában nyilvánul meg. A vér is besűrűsödik, lelassul a keringés, lelassul az anyagcsere, a sejtek megújulása, ráadásul a trombózisveszély is nagyobb.

Nem mindegy az sem, milyen folyadékokat viszünk be a szervezetbe, melynek 60-70 %-a víz. Amilyen minőségű vizet viszünk be, olyan víz lesz a testszöveteinkben. A csapvíz sajnos annyi szennyező anyagot (40-60 ezer károsító anyagot), s főleg a bőrt károsító klórt tartalmaz, hogy nemhogy ivásra, de fürdésre, mosakodásra is csak szűrő közbeiktatásával alkalmas. (Vannak már forgalomban ilyen szűrők.) Napi táplálkozásunk alkalmával is a nagy víztartalmú ételeket kell előnyben részesíteni. Ilyenek a nyers gyümölcsök, a nyers zöldségfélék, főzelékfélék, melyeknek az aránya a napi táplálkozásunkban el kell, hogy érje legalább a 60%-ot. Ha fogyni akarunk, akkor főleg a karcsúsító, úgynevezett negatív kalóriájú gyümölcsöket, zöldségeket részesítsük előnyben. Természetesen figyelembe kell venni a vércsoportnak való megfelelőséget is! A cukorfogyasztás is dehidrációt okoz! A negatív kalóriájú zöldségek, gyümölcsök táblázata a Bőrápolás c. kiadványomban található.

A vízbevitelnek a másik módja tiszta desztillált víz formájában történjen. Legjobb a szervezet számára a desztillált víz, de nagyon jótékony hatású a patikai desztillált víz (nem azonos az akkumulátorokhoz használt ioncserélt desztillált vízzel), a deutériumszegény víz (drága), a szintén patikai demineralizált víz és a reverz ozmózisos eljárással tisztított vízből készített Pí-víz. Főzni, teákat készíteni csak desztillált vízből ajánlatos. Az ásványvizek szénsavasak és savasítják a szervezetet, ugyanakkor a szervetlen ásványi anyag  tartalmuk miatt lerakódások lehetnek a szervezetben (meszesedés, vesekövesség). A szénsavmentes ásványvizek is kerülendők, az úgynevezett mű-ásványvizek meg főképpen. Jó, ha az ivóvizünket a felhasználás előtt legalább 10-15 percig poháralátéttel polarizáljuk. Aki ért a radiesztéziához, maga is készíthet ilyen alátéteket.

Tökéletes a desztilláltvízzel készített szuperoxigénezett víz, amely az én találmányom. Ezzel a vízzel literenként 2200 mg orvosi tisztaságú oxigént tudunk bejuttatni a szervezetbe. Erről többet tudhat a www.oxigroup.hu oldalon. Csodálatos hatása van a légutakra és a tüdő tisztítására. Dr. Deák Sándor könyvet is írt a szuperoxigénezett vízzel való gyógyításról: ”Lúgosítás oxigénnel, igyunk oxigént!” címmel. Nagyon jó az oxigénnel dúsított ásványvíz vagy a stabilizált oxigénnel (Oxy Max-szel) kezelt desztillált víz is. Az ásványvizek közül csak azokat fogyasszuk, amelyek 100 mg/l körüli vagy ez alatti mennyiségben tartalmaznak oldott, szervetlen ásványi anyagokat.

Jó még az energiával kezelt ORGON víz is, főleg, ha desztillált, vagy ro. vízből készítik. A természetben a növények az elpárolgott vízből származó esővizet szeretik a legjobban. A desztillált víz is vízpárlat. Ezért ez a létező legtisztább víz, külsőleg és belsőleg is használhatjuk. A tiszta bőrfelületre juttatott desztillált vizet örömmel issza be a bőrünk minden sejtje és még a ráncok is kisimulnak tőle. Van egy újabb vízzel való gyógyító eljárás, a Lourdes készülékkel előállítható hidrogénezett víz (www.lourdes.hu). Gyógyítóként tisztában vagyok vele, hogy a mai aktív életvitel mellett a szabad gyökök mekkora veszélyt jelentenek az egészségünkre, s hogy ezek semlegesítése milyen fontossággal bír. Hidrogén a testünk üzemanyaga és egy pohár hidrogénezett desztillált víz 10 ezer pohár frissen préselt narancslé antioxidáns hatásával egyezik meg!

A víz és a só nagyon fontos a szervezetünk számára. Erről a témáról oldalakat lehetne írni. Helyette javasolom beszerezni Tejfalussy András: „Helyesen sózás és tiszta ivóvíz” című füzetét, mely megdöbbentő kutatási eredményeket tartalmaz. (Tel.: 06-1-250-60-64.)

A többszörös kémiai túlérzékenység (TKT) miatt a gyengébb immunrendszerű emberek a körülöttünk levő sugárzások (radarok, szatellitek, mobil-, UPC-, AM micro átjátszók, rádió- és tévéadók, URH, mikrosütők, wifik,stb.) egészségre káros volta, valamint a táplálékokban, használati cikkekben, csomagolóanyagokban, stb. levő vegyi anyagok miatt tovább gyengítik az  immunrendszerüket. Van olyan környezeti méreganyag, ami táplálkozással (ivóvíz, ezzel készült élelmiszerek, halak, tehéntej és tejtermékek, stb.), van olyan, ami gyógykezeléssel (amalgám, fertőtlenítő szerek, stb.), van olyan, ami légzéssel (kipufogógázok, fa- és bőrkonzerváló szerek, bútoripari ragasztóanyagok, hígítók, festékek, oldószerek, ragasztószerek, mű illatok és illatosítók), van olyan, ami az élelmiszerek csomagolóanyagaival (PCB, PKB), mosogatószerekkel, edényekből származóan (alumínium edények, teflon edények, sötét színű és színes zománcozott edények, sérült zománcú edények, ólomtartalmú üvegedények, bizonyos műanyag edények, stb.) jut be a szervezetünkbe. Ezek különféle bőrkárosodásokat, allergia-szerű kiütéseket, hámgyengeségeket okoznak, elpusztítják a bőr természetes védőflóráját.

Az emberek a reklámoktól vezérelve –óriási profit érdekeltség!– „üres” ételeket, süteményeket, csipszeket, tortákat, fagylaltokat, pizzákat, hamburgert, vitaminoktól, nyomelemektől megfosztott, lecsupaszított gabonákból készült tésztákat, kenyereket, köreteket, péksüteményeket, zsírtól csöpögő sült krumplit, lángost, debrecenit, kilúgozott konzervételeket, agyon-tartósított készételeket, stb. fogyasztanak. Ezek mind savasítanak, és egyikük sem élő táplálék. Ugyanilyen károsak a cukorral készült ételek, önmagukban a cukrok és a fehér lisztek, illetve a belőlük készült élelmiszerek. A barna cukor sem jó. A répa- és a nádcukor különösen káros. Javasolt olvasmányok William Dufty:  Cukor blues című, Hans-Ulrich Grimm: A leves hazudik című és Dr. Ralph Bircher: A táplálkozástan titkos dokumentumai című könyvei. A Kétezeregy Kiadó kiadásában kaphatók.

Szervezetünknek naponta 2/3 részben lúgosító hatású ételekre –zömmel nyers ételekre– van szüksége, amelyben nem károsodtak az enzimek, a vitaminok, az aminosavak, a telítetlen zsírsavak és az ásványi anyagok. Zsiradék helyett használjunk úgynevezett hidegen sajtolt, telítetlen növényi olajokat (olíva-, rizs-, kendermag-, tökmag-, lenmag-, szezámmag-, mandula-, feketeköménymag-, feketeribizkemag-, meggymag-, szója-, bio szója-, szőlőmag-, stb. olajok) a vércsoportra vonatkozó szabályok figyelembevételével. Sütni, főzni csak a minden vércsoport számára jó, 200 Celsius fok feletti olajokkal szabad. Ezek a rizs olaj, szőlőmag olaj és az olíva olaj. Ilyen célra jók a nem hidegen sajtolt, hanem csak finomított olajok ezekből a magvakból.

Ezeket tegyük frissen préselt, centrifugázott levekbe, zöldségsalátákra, gyümölcs- és zöldségturmixokba, a tojásmentes kifőtt tésztákra (teljes őrlésű gabonákból), már kész kásákra, de kenhetjük kenyérre (tunkolhatjuk is), ehetjük zöldségekkel (hagymákkal, retkekkel, paprikával, paradicsommal, káposztával, céklával, karfiollal, stb.) is. A bennük lévő E, F és egyéb vitaminok, enzimek, zsírsavak, ásványi anyagok különösen jó hatásúak az anyagcserére, de lehet őket külsőleg is használni natúr állapotban, vagy pakolások alapanyagaként. Ugyanilyen jók és ugyanígy használhatók étkezésre és pakolásra a különböző olajos magvak friss őrleményei, de ezeknél is figyelembe kell venni a vércsoportnak való megfelelőséget (pl. lenmag, kendermag, szezámmag, mandula, tökmag, stb.). Ezekből az olajokból, azokat összekeverve naponta minimum 8-10 evőkanálnyit tegyünk a kiszedett ételeinkbe (tészta, leves, főzelék, rizs, saláta, stb.). Tehetünk a turmixokba is és a péksüteményeinkre (zsemle, kenyér, kifli, stb.) is ezekből az olajokból. Olaj a szájban, béke a májban! Fogyasszunk minden nap, minél több hidegen sajtolt olajat, és jót teszünk vele a májunknak és szívünknek, érrendszerünknek. Az olajok nem hizlalnak!!!

A zsírlebontásban és vízháztartásban hatékony fűszerek is segítik az anyagcserét; ezek a fokhagyma, torma, medvehagyma levél, lila hagyma, vörös hagyma,  kurkuma, gyömbér, majoranna,  bazsalikom, tárkony, borsikafű, borsmenta, petrezselyem-levél, zeller-levél, sárgarépa-levél, pasztinák-levél, retek-levél, zöldhagyma-szár, snidling, kömény, fekete kömény, édeskömény, szegfűszeg, zsálya, kakukkfű, fahéj, őrölt paprika (csípős is lehet),  kapor, lestyán, rozmaring, citromfű, szárított citrom-, narancs-, mandarinhéj, szerecsendió, boróka, turbolya, orbáncfű. (Itt is csak vércsoportnak megfelelőeket szabad fogyasztani!)

 

Főzésre, ha mégis szükséges, használjuk a korszerű AMC rendszerű főzőedényeket, amelyekben meg lehet úgy párolni a zöldségeket, hogy azok nem veszítenek beltartalmi értékeikből, és még az enzimek sem pusztulnak el mind bennük. Mikrohullámú sütőt ne használjunk se főzésre, se melegítésre, mert degenerálják a tápanyagok molekuláit, és annyira hasznavehetetlenné tesszük vele az ételt, hogy az károsítja az emésztőrendszert, fekélybetegséget, vérszegénységet okoz. Ezek klinikai tesztelések eredményei, ezért például az USA-ban, Franciaországban, Svájcban tiltott a mikrohullámú sütők reklámozása! Akkor még nem is említettem a mikrohullám –nincs tökéletesen leszigetelt mikrohullámú sütő!– élő szervezetre gyakorolt károsító hatását (agy, szem üvegtestje, stb.). A pacemakert viselők összeesnek, ha 10 méteres körzetben valaki bekapcsol egy bármilyen jól „leszigetelt” mikrosütőt. Hasonlóan veszélyesek az indukciós tűzhelyek is. A mázas agyagedények is megfelelőek, ha nem sérült a felületük. Jók a rozsdamentes edények, a titánbevonatú edények, a tiszta vasedény, a vörösréz edény, sárgaréz edény és a nemesfém edények.

Erősíthetjük az immunrendszerünket pozitivitással, életörömmel. EI kell helyezni magunkat a makro-és mikrokörnyezetünkben, s mindjárt másképpen látjuk a világot. Ne mi próbáljuk megváltoztatni a világot egyedül, hanem nekünk kell alkalmazkodni a körülményekhez, a világhoz. Ez intelligencia kérdése. Szeressük önmagunkat -ezzel sokan bajban vannak-, de fogadjuk el a másságot is. Kerüljük a konfliktushelyzeteket, s ha már beleestünk, kezeljük megfelelõen ezeket. Meditáljunk, relaxáljunk, vagy ha vallásosak vagyunk, imádkozzunk. Mindegyik megnyugtat, csökkenti a stresszt. Feküdjünk le időben, hogy ki tudjuk elégíteni alvásigényünket, mert a pihentető mély alvás is jól erősíti az immunrendszert, a méregtelenítést. Szeressük a világot, szeressük az embereket, szeressük a természetet. Nagyon jó feszültség levezető az ének, a tánc, de a kiabálás is mondjuk egy sportmérkőzésen, vagy egy jól hangszigetelt szobában.

Nagyon jól méregteleníti a szervezetet és erősíti az immunrendszert az előzőekben már ismertetett módon a C-vitamin, ami egyben természetes antihisztamin is. Tisztítja a szervezetet többek között az ólomtól, a kadmiumtól és az egyéb mérgektől, javítja a vas felvételét a tápanyagokból, megszűnteti a vérszegénységet, antioxidáns szerként pedig rákellenes hatása is van. A természetes C-vitamin készítményeket részesítsük előnyben, mert a szintetikus C-vitaminok rosszabbul szívódnak fel, ha nincs mellettük természetes C-vitamin! Napi 10.000-30.000 mg sem káros, ha „time released” formában fogyasztjuk (nyújtott felszívódású).  1-3 dkg aszkorbinsav és egy citrom levének keverékét megédesíthetjük steviával, xilittel, szőlőcukorral, mézzel, valódi csipkebogyó szörppel, valódi feketeribizke szörppel és felhígíthatjuk 1, 1,5, vagy 2 liter desztillált vízzel és ezt a folyadékot napközben egyenlő időközönként egyenlő arányú mennyiségekben fogyasztjuk el étkezések előtt vagy két étkezés között

Az A-vitamin is segít méregteleníteni. Ha provitaminként a béta karotint visszük be a szervezetbe, akkor nem alakulhat ki hypervitaminosis! Erősíti az immunrendszerünket is. A vörös, sárga és zöld színű gyümölcsök, zöldségek tartalmazzák! Vigyünk be naponta legalább 25 000 NE béta karotint! (Dr. Colgan Intézete által javasolt adag!) Allergiás vörös szemgyulladás esetén javasolt még kiegészíteni luteinnel (sárgarépa-lé, sütőtöklé), zeaxantinnal. E három összetevő megtalálható a bio-boltokban kapható Augenfit Kapseln táplálék-kiegészítőben is.

Az B-vitamin család összes tagja, a folsav, a biotin, a kolin, az inozit, a bioflavonidok, a para-amino-benzoesav tisztítanak és gátolják a gyulladásos, allergiás reakciókat. A teljes kiőrlésű  gabonafélék, a tönkölybúza, a barnarizs, a vadrizs, a sörélesztő, a köles és a hajdina tartalmazzák. B-komplex táplálék kiegészítőt fogyasszunk 50-100 mg–os dózisban, B1-ből 300 mg-ra is szükség lehet! Sajnos ma már szinte kötelező fogyasztani valamilyen B-komplex vitamint táplálék kiegészítőként, mivel a mezőgazdaság kemizálása és az ipari élelmiszer-feldolgozás miatt még a reform élelmiszerek is egyre értéktelenebbek. Ha lefekvés előtt fél órával veszünk be nagy dózisú B-komplex vitamint, akkor nem kell félni a B-vitaminok  miatti elhízástól. A legjobb B-komplex vitamin ma Magyarországon a Cali Vita Mega B-Complexe (www.calivita.hu), de ezt is ajánlott még kiegészíteni dr.Lenkei 250, vagy 500 mg-os B1 vitaminjával, mivel a számítógépezés, mobiltelefonálás miatt agyunknak, idegrendszerünk szüksége van ilyen vitamin mennyiségekre is!

Oda kell figyelni a vitaminok felszívódására is, mert ezt gátolják a koffein tartalmú kávék, teák, a D-vitamin hiánya, a dohányzás, az alkohol, a túlzott vasbevitel, a hidegen sajtolt olajok hiánya, az antibiotikumok, a stressz, valamennyi pirin tartalmú gyógyszer, valamint a tartós, 39 foknál magasabb láz.

A D-vitamin szabályozza a vérben a kalcium és foszfor mennyiségét, ezzel segíti a méregtelenítést, mivel a kalcium is véd az allergiás reakciók ellen és segíti a nehézfémek kiürítését a szervezetből. Nyáron napi 20-25 perc fedetlen fejjel, fedetlen karral szabadban való tartózkodás esetén, még akkor is szintetizálódik D-vitamin a szervezetben, ha borús az idő. D-vitaminból napi 400 NE a javasolt dózis, de ennél nagyobb dózisok is fogyaszthatók, mivel 2014-ben ismerte el az orvostudomány, hogy az eddigi javasolt D vitamin mennyiségének 10-szerese sem káros. sőt ajánlott. A rákos és allergiás megbetegedések is D-vitamin hiány miatt keletkeznek. Október 1-től április 1-ig mindenkinek kellene szednie minden nap D-vitamint, mert ez időszakban kevesebb a napsütéses órák száma.

Az E-vitamin nagyban fokozza az immunrendszerünk erősítését, ezáltal jobban elviseljük a „méregterhelést”, segít a kemo- és sugárterápia, a tv és a számítógépek káros sugárzásainak elviselésében. A hidegen sajtolt kendermag-, tökmag-, olíva-, lenmag-, szezámmag-, szőlőmag-, szója-, dió- stb. olajok fogyasztása naponta ajánlott tésztákra, főzelékfélékbe, salátákba, kenyérre kenve, tunkolva, héjában sült krumplival, stb. a vércsoportnak megfelelően. E-vitaminból az ajánlott napi dózis 400 NE, érrendszeri betegségek esetén ennek többszöröse is szükséges lehet.

 Az ásványi anyagok közül a jód megszünteti a nyelési és légzési (asztmás) panaszokat. A jódozott sót kerüljük, mert a jód rövid idő alatt szublimál belőle (szilárd halmazállapotból gáz halmazállapotúvá válik és elillan). A jódozott ásványvizek is sajnos szervetlen jódot tartalmaznak. A Kárpát-medence talaja jódhiányos, ezért az élelmiszerekben sincs elegendő jód. Sok szerves jódot tartalmaz a kék és zöldalga (spirulina, chlorella), a barna alga, valamint a vöröshagyma gyökérzethez közeli része, ha a hagyma nem Magyarországon, hanem jódos talajban termett. Ezekből naponta kell fogyasztani. Dr. Török Szilveszter professzor kikísérletezett egy olyan szervesjód-készítményt, amellyel szintén optimális szinten lehet tartani a szervezet jódháztartását (kék-jód). A szervetlen jód bevitele alul- ill. túlműködést okozhat a pajzsmirigyben, ezért csak a szerves jód bevitele ajánlott, de ez nagyon fontos, és napi rendszerességgel történjen. Magyarországon ez mindenkinek, minden nap szükséges!

A kálium rendkívül fontos elem a szervezetben, hiánya fáradtságot, tüdővizenyőt, ödémát, ingerlékenységet, levertséget okoz. A tészta levét, a burgonya levét, a főzővizeket fel kell használni (leves, főzelék), mert abban van a legtöbb kálium, sajnos legtöbben kiöntik. Nagyon jók a korszerű AMC rendszerű főzőedények, amelyeknél a kálium az ételben marad! Az alkohol erős vízhajtó, ezért csökkenti a szervezet káliumszintjét.

 

Fő káliumforrások: nyers gyümölcsök, zöldségfélék, hüvelyesek, gabonafélék,  főzelék-félék.

 

Ha a kálium mellett nincs elegendő nátrium, akkor ez a vérelektrolit-optimum zavarát idézi elő. Szükség van tehát a tiszta NaCl sóra, mert a mezőgazdasági kemikáliák miatt amúgy is magas a táplálékok káliumtartalma. E témában javaslom elolvasni Tejfalussy András: „Helyesen sózás és a tiszta ivóvíz” című kiadványát és tüzetesen átnézni a www.tisztaso.hu honlapot! A nálam megjelent páciensek közül 100 főből 97 főnek van magas kálium szintje (hyperkalémia) a káliumos műtrágyákkal termelt élelmiszerek magas kálium tartalma miatt, és alacsony nátrium szintje (hyponatrémia) a nem tiszta nátrium tartalmú sók miatt!

A magnézium alapvető jelentőségű ásványi elem, mert irányítja az anyagcserét, az energiatermelésünket, s több mint 300 enzim működését. Nélkülözhetetlen a kalcium és a C-vitamin anyagcsere számára. Sok magnéziumot és kalciumot tartalmaznak a diófélék, a meg nem őrölt magvak, a kajszibarack, a banán és a sötétzöld levelű főzelékfélék, salátafélék, a zöldárpa por, a zöldbab,  a parlagfű, a kenderlevél, aktív árpa por, lenmagcsíra por stb. Be lehet vinni a 7.sz Schüssler só D6-os potenciálú változatával is.

A vas a rézzel együtt fokozza az immunrendszer védekezőképességét a baktériumokkal szemben. Magas vastartalma van a zöldárpa pornak, a parlagfűnek, kenderlevélnek, reteklevélnek, zöldhagyma szárának. Be lehet juttatni a szervezetbe a 3.sz Schüssler só D6-os potenciálú változatával is.

Rendkívül nagy jelentőségű a cinknek az emberi immunrendszerre gyakorolt hatása. Önmagában cinkhiány miatt is lehetünk allergiások. A csecsemőmirigyre gyakorolt hatásaként erősíti a thymus faktorokat, s így az immunrendszert is.  A cink a szervezet „közlekedési rendőre”. A cink cink-kolloid formában a leghatásosabb. Napi 20-40 mg kelátos kötésű cinkre van szüksége a szervezetünknek. Allergiás jellegű bőrsérülések esetén kiváló gyógyhatása van a cinkoxid porral való kezelésnek, mely porba javasolt tenni kevés aszkorbinsav port is.

A germánium fokozza a sejtek oxigén-felhasználását és serkentő hatást gyakorol az immunrendszerre a gamma-interferon termelésének fokozásával. Komplex táplálék-kiegészítők legtöbbje tartalmazza a germániumot.

A kén segíti a szervezetet az anyagcseréből származó káros anyagoktól megszabadítani. A kén-kolloid a legjobb hatásfokkal tisztít és gyógyít. A kénes gyógyfürdők is jó tisztító hatásúak. A kén a természetben mindenütt előfordul. A fokhagyma, a hagymafélék, a nyers (bio) tojássárgája sok ként tartalmaznak. Cink- és kén kolloidot a Mantra Főiskolán lehet beszerezni.

A króm az anyagcseréhez, különösen a szénhidrát anyagcseréhez nélkülözhetetlen nyomelem, erősíti a szervezetet. Króm található a brokkoliban, korpás búzalisztkészítményekben, sörélesztőben. Mega Chrom néven a Vitamin Station Kft is forgalmaz jó minőségű, kelátos kötésű króm készítményt.

A mangán azon kívül, hogy jól gyógyítja a csontritkulást, az enzimeken keresztül sokféle anyagcsere folyamatban vesz részt, segíti a szervezet méregtelenítését. Sok mangánt tartalmaznak a diófélék, teljes kiőrlésű cereáliákból sütött kenyerek, tészták, a hüvelyesek, a répafélék és a zöld levelű főzelékfélék. Az ATA sütőipari termékek mangán- és ásványi anyag tartalma a legmagasabb. Az ATA előállítója a  Sváb Pékség, Pilisjászfalun. Ugyanilyen jó sütőipari termékeket állít elő a Piszkei Pékség is. A pékségek meg tudják mondani, hogy az országban hol árusítják a termékeiket.

A nyomelemek közül a molibdén hiánya, főleg a gyermekeknél súlyos anyagcserezavarokat okoz, ezért ezt a nyomelemet sem nélkülözheti a szervezet.

A szelén, mint antioxidáns fokozza a környezeti hatásokkal -allergénekkel  is- szembeni  ellenálló képességet.  Egyike a leghatékonyabb méregtelenítő szereknek, mivel az arzén, az ólom, a kadmium, a higany stb. káros hatásait közömbösíti. Sajnos a hazai talajaink szelénben szegények. Az E-vitamin segíti a felszívódását. Jó szelénforrás a fokhagyma, vöröshagyma, gomba, brokkoli, búzacsíra, szezámmag, vörös szőlő. Napi szinten fontos a szelén bevitele a szervezetbe (Selenium, Selenor) táplálék-kiegészítőkkel, mivel a magyar talajok szelén-hiányosak. Férfiaknak, legalább napi 200 mikrogrammnyi szelénre van szükségük, mivel a spermiumokkal sok szelén ürül ki a szervezetből.

A hidegen sajtolt olajakból származó linolsav, linolénsav és arachidonsav, mint védőfaktorok szintén erősítik az immunrendszerünket az allergiával szemben. Legjobb szer erre a lenmag olaj, a kendermag olaj, a bio szójaolaj és a dióbélolaj, mert minden vércsoport számára jótékony. A tökmag olajban is van, de azt csak a 0, az AB és az A vércsoportúak fogyaszthatják. A legújabb kutatások szerint a feketekömény olaja az egyik legjobb olaj az ilyen célokra és ráadásul minden vércsoport számára kiváló. Nigella Sativa néven is árusítják.

Az esszenciális aminosavak közül (a virágpor ezeket is tartalmazza!) a lizin, a metinoin, az izoleucin, a valin, a fenilalanin, a triptofán és a cisztein közül valamilyen formában mindegyik erősíti az immunrendszerünket, ezért létfontosságúak. A teljes kiőrlésű gabona magvak (búzafélék, rozs, zab, árpa, köles, hajdina, rizs, stb.) keverékei valamennyi esszenciális aminosavat tartalmazzák, nincs szükség tehát húsevésre. Ezért értékes táplálék a müzli, de nem tejjel, hanem nyers gyümölcslével. A teljes kiőrlésű gabonák keverését a vércsoportnak megfelelően kell végezni! A tönkölybúza, az alakor búza, a pur-pur búza a barnarizs, a vörös rizs, a feketerizs, az indián vadrizs, a virágpor és a szója valamennyi aminosavat tartalmazza jól felszívódó formában, s ezeket minden vércsoport fogyaszthatja.

Ezeket a vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket, zsírsavakat, aminosavakat a táplálékok nem komplex módon tartalmazzák. Szakértelem kell ahhoz, hogy mikor, miből, mennyit vigyünk be a szervezetbe. Nagyon jók a vitaminokat és nyomelemeket, valamint az aminosavakat komplexen tartalmazó Vitamin Station, CaliVita készítmények, de kaphatóak más forgalmazóktól is hasonló készítmények, külön a gyermekek, külön a felnőttek számára. A virágpor és egy komplex gyermek vagy felnőtt vitamin- és nyomelem készítmény önmagában is elegendő lehet az asztma, allergia kezelésére enyhe tünetek esetén. Súlyosabb esetben már változtatni kell az életmódon, a táplálkozáson, ugyanis a nem megfelelő életmód, a nem megfelelő táplálkozás betegítette meg a szervezetet. Aki hajlandó változtatni megbetegítő életmódján, táplálkozásán, az ezek nélkül is meg fog gyógyulni. A legjobb komplex vitamin a vércsoportnak megfelelő Vital 0, Vital A, Vital B, vagy Vital AB készítmény, de előfordulhat, hogy napi 3x3-at is kell szedni belőlük. Jó még a Full Spectrum  és az Every One is, ha valaki nem ismeri a vércsoportját.

Az allergiát, asztmát nem szabad apróságnak tekinteni, még akkor sem, ha a panaszok az elviselhetőség keretén belül vannak. Azt jelzik, hogy a mindennapi tevékenységünkre az immunrendszer helytelenül reagál. Feltétlenül szabályozni kell, mert különben a testet elárasztják a fenyegetően veszélyes immunkomplexumok. Az immunrendszer számára ezek lebontása különösen megterhelő. Ezenkívül, aki eltűri az allergiát, asztmát, nem lehet biztos abban sem, hogy az immunrendszere más feladatainak teljesítése közben nem követ-e el durva hibákat. Nem szabad az immunrendszerünket frusztrálni, kimeríteni, legyengíteni.

Amikor az immunrendszer egy egyébként teljesen ártalmatlan (vagy hasznos) anyagot, mint a testbe betolakodó, veszélyes idegen fehérjét azonosít, speciális fehérvérsejteket (T és B limfocitákat) bocsát ki az idegen anyag megsemmisítésére. A B-sejtek megkeresik, azonosítják és megkötik az idegen fehérjéket (allergéneket), mialatt a T-sejtek gyors osztódásnak indulnak, antitesteket és új T-sejteket termelve.

A modern orvostudomány kezében nincs igazi fegyver az allergiák és az autoimmun betegségek leküzdésére. Abban egyetértés van, hogy allergiák akkor lépnek fel, amikor az immunrendszer legyengül. Az allergiák esetében alkalmazott jelenlegi diagnosztikai módszerek kezdetlegesek és hatástalanok. Legtöbbször valamilyen pollenre, poratkára stb. azonosítják az allergia típusát.

Az általam kidolgozott módszerek mellett a természetgyógyászat igen hatásosan alkalmazza a különböző tisztító- és méregtelenítő kúrákat, amelyek valóban hatásosak, gyors eredményeket adnak. Ilyenek a különböző böjtkúrák (vízböjt, nulla-diéta, teaböjt, nyákböjt, nyers léböjt, tejsavó böjt stb.), melyek igen hatásosak, salaktalanítják a szervezetet, segítenek megszüntetni a gyógyszer- és élvezeti szer függőséget, megszépítik a bőrt és fokozzák a szövetek rugalmasságát. A böjtnek külön szabályai vannak, amelyet szigorúan be kell tartani, különösen érvényes ez a böjt befejezésére. Olcsó módszer és igen hatásos, viszont nagy akaraterő kell hozzá. A böjtöt ne kínszenvedéssel vállaljuk, hanem pozitív hozzáállással, és akkor könnyebb végig csinálni. Főleg ha társ is van hozzá. A böjt csak béltisztítással párhuzamosan végezhető!

Nagyon jól megtisztítja a szervezetet a böjtkúra is. Egy-egy böjtkúra után a test visszanyeri fiatalos rugalmasságát. Böjtkúrát természetgyógyász felügyelete alatt végezzünk, mivel van egy sor szabály, amit be kell tartani. A böjtkúrát csak folyamatos bélmosással együtt lehet tartani, különben nem sok hatás várható el tőle. A böjtkúra alatt enni tilos, inni viszont szabad attól függően, hogy melyik kúrát követjük. A vízböjt napi 2-3 liter desztillált vagy másféle tiszta víz fogyasztását jelenti. Nulla diéta esetében, a vízböjt alatt vitamin és ásványi anyag készítményeket lehet szedni. A teaböjt alatt édesítés nélküli teákat lehet fogyasztani a felsorolt teákból. Egyszerre háromnál több teát nem szabad keverni. Teát csak desztillált vízzel szabad készíteni, mivel az teljesen telítetlen víz és ez oldja ki leghatékonyabban a teák gyógy- és drog anyagait! Nyákböjt esetén barnarizsnyák, zabnyák fogyasztható. Nyers léböjtnél pedig napi 3-5 alkalommal 1-1 dl friss zöldség, vagy gyümölcslé fogyasztható. Az almalé, a zeller-uborka-sárgarépalé keverék és a céklalé-citromlé keverék kiváló méregtelenítő, tisztító hatású.

Szükség lehet egyéb komplex készítmények formájában is vitamin, nyomelem, enzim, aminosav, ásványi anyag bevitelére is, de a természetes körülmények között, vegyszermentesen termelt táplálékokban előforduló anyagok a legértékesebbek, s aki ezeket fogyasztja, annak nem kell pótbevitel semmiből. Nagyobb baj, betegség esetén szükség lehet cink-kelát készítmény és kovaföld (szilícium) fogyasztására is. Nagyon jó az aktív árpa por, a zöldárpa por, a kenderrost por, a kenderfehérje por, a kendermag por, a lenmag por, a parlagfű por, a lenmagcsíra por, a Neurosan por, valamint a Manna Rax nevű gyógy-táplálék. Mivel bélrendszerünktől is nagyban függ a testünk állapota, ezért javasolt a ProbFlora vagy a Probio Balance nevű készítmény fogyasztása is, ami rendben tartja a bélflórát és elpusztítja a szervezetre káros bőr- és hüvelygombákat. Jó erre a célra a bio nyerstejből, kecske- és juhtejből készült joghurt, kefir, aludttej. A tejféléket nem szabad hőkezelni, és szigorúan be kell tartani a vércsoportoknak való megfelelőséget is! Tiszta és rugalmas lesz a bőrünk, ha folyamatosan használunk rostos béltisztítókat (HUSK, Nature Care, Royal Detox, Colon Cleanse, útifűmag-héj por), amelyek eltávolítják a mérgeket, nehézfémeket, a rossz zsírokat és tisztán tartják a bélrendszer belső felületét.

Nagyon fontos a gyógyuláshoz a bioflavonoidokat tartalmazó gyógyteák fogyasztása. Ilyenek, a parlagfű, a kenderlevél,  a nyírfalevél, kamilla, kasvirág, örvénygyökér, görögszéna, pemetefű, galaj, árvácska, útifű, orbáncfű, vadárvácska, medveszőlőlevél, katáng, medvehagyma, csipke, citromfű, csalán, zsálya, körömvirág, gyermekláncfű, zab-fű, zabszéna, zabpelyva, zöld diólevél, pásztortáska, zöld feketedió levél, levendula, borsikafű. Jók még a gabonakávék is (cikória, katáng, maláta, stb.). Kiváló a zöldárpa por és az aktív árpapor desztillált vízben vagy ilyen vízzel készített langyos teában elkeverve. Kiváló hatású a haj és a bőrfelület szempontjából a kínai Fo-ti és a Ya-Tombe tea fogyasztása is.

Jótékony hatású az allergiás bőrre, a kender krém (Hemp Care) a propolisz, a méhpempő és a méz különböző keverékeiből készült krémek és egyéb kivonatok. Aki nem allergiás a virágporra, fogyassza azt napi rendszerességgel és el fog ámulni a virágpor csodatevő hatásán.

 

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Epekövek 0,5cm - 2 cm méretűek.
2024-03-17 19:39:37

Magas kálium szint
2024-03-17 16:03:55

Mérő műszer
2024-03-16 14:06:34

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat