Egészsége az Ön kezében van!


 

 

A tudatlanság legmagasabb foka az, amikor elutasítasz valamit, 

amiről nem tudsz semmit.(Wayne Dyer)

"Nem akkor vagy győztes, ha a csúcsra érsz,  akkor vagy ha másokat is fel viszel oda."

 

Az utóbbi 70 év során bolygónk ökológiai helyzete nagymértékben rosszabbodott. Ennek egyik oka a vegyi, bakteriológiai és főleg a termonukleáris fegyverek kipróbálása volt. Jelentős hatást gyakorolt Európa és az egész Föld természeti környezetének szennyezésére az 1986. évi csernobili katasztrófa. A baleset következtében a légtérbe jutott radioaktív anyagok mennyisége 50 millió curiet tett ki, ötszázszor többet, mint a Hirosimára ledobott atombombától származó sugárzó anyag. Azt is fontos megemlíteni, hogy az első kísérleti atomrobbantás és a két háborús helyzetben felrobbantott atombombákon túl, napjainkig kétezernél(!!!!) is több atom- és hidrogénbomba robbantás volt kísérleti jelleggel, több atomhatalom részéről. A Föld ökológiai helyzetére kedvezőtlen hatást gyakorol az atomerőművek nagy száma, a radioaktív hulladékok nem kellően biztonságos tárolása, valamint az atomerőművi balesetek, mint legutóbb Fukushima. Ma még nincsenek kidolgozva az atomerőművek biztonságos üzemeltetésének, a radioaktív hulladékok biztonságos tárolásának módjai. Az atomerőművek megengedhetőnek tartott (?) szivárgásai az egész világon koraszülésekhez, a magzatok veleszületett egészségi károsodásaihoz, a gyermekhalandóság növekedéséhez, a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, az allergiás tünetek növekedéséhez, a rák és a leukémia terjedéséhez és korábban ismeretlen betegségek megjelenéséhez vezetnek. Ma ezerszer gyakrabban fordulnak elő ezek a betegségek, mint azt korábban előre jelezték. Németországban ezért döntöttek az összes atomerőmű fokozatos és végleges leállása mellett.

Számos betegség megjelenésének alapvető oka a hosszú ideig tartó, kis adagú, állandó radioaktív sugárzás megjósolhatatlanul komoly hatása. Már 1966-ban az amerikai atomenergetikai bizottság a következőket közölte: „Függetlenül a szaporodási szerveket ért sugárzási dózis nagyságától megfigyelhető a nemi sejtek mutációja, ami megmutatkozik a jövendőbeli nemzedékeken. Éppen ezért a sugárzás genetikai hatása számára nem léteznek küszöbértékek, mint ahogy nem léteznek genetikai következményekkel még nem járó biztonságos dózisok sem. A kis adagú sugárzásokért az emberiség a genetikai sérülések megnövekedésével kénytelen fizetni.”

Különösen nagymértékben szenvednek a kis adagú sugárzástól a lakosság bizonyos csoportjai. Elsősorban a gyermekek, akiknél a sejtek osztódása intenzív folyamatként megy végbe, valamint az idős emberek, akiknél különösen nagymértékben károsodik az immunrendszer a megnövekedett háttérsugárzás következtében. Erősen károsodnak a legyengült szervezetű emberek. Rendkívüli ártó hatást gyakorol a kis mértékű sugárzás az anyaméhben levő magzatra. A betegség (legyen az allergia vagy más) már az anyaméhben kezdődik!

Az a természetes radioaktív háttérsugárzás, amihez az ember évezredeken át hozzászokott, az utóbbi 70 év folyamán több, mint 50-szeresére nőtt. Ilyen rövid idő alatt az emberi szervezet képtelen volt hozzászokni ehhez, ami új betegségek megjelenéséhez, a szervezet védekező mechanizmusának jelentős legyengüléséhez vezetett.

 

Levonhatjuk tehát azt a következtetést, hogy a radioaktív sugárzás a világ legszörnyűbb szennyező tényezője. Nem látható, nem hallható. Nincs sem íze, sem illata. A táplálékkal, vízzel, levegővel együtt észrevétlenül hatol vérünkbe, csontjainkba, károsítja és szétrombolja az ember szervezetét, s végül korai elhalálozáshoz vezet. Amilyen egészségkárosító hatások az érzékeléséhez nincs érzékszervünk, az még nem jelenti azt, hogy azok nem is léteznek, mivel azokat speciális műszerekkel mérni lehet.

A radioaktív szennyeződésen kívül az egész természetet állandóan károsítják az ipari hulladékok, a különböző növényvédő és rovarirtó szerek, nitrátok, nitritek, az ember barbár gazdálkodásának egyéb következményei. Ezeket az ivóvizeink tartalmazzák és minden olyan élelmiszer, ami ivóvízzel készült. Csak desztillált vizet szabad inni és azzal kell készíteni az élelmiszereket is. Az állatok szervezetében is feldúsulnak ezek a vegyi anyagok, így azok húsát és tejét, tejtermékét fogyasztók szervezetében is megjelennek és allergiás megbetegedéseket idéznek elő. A legutóbbi hazai mérések szerint, a Brazíliában az állati takarmányozásra termelt exportnövények termesztésénél alkalmazott gyomirtó szerek maradványai a magyar húsfogyasztó lakosság 60%-nak a vérében már kimutathatók!!!

 

Táplálkozásunk

 Az ember egészségére ható tényezők között elsőrangú jelentősége van a táplálkozás minőségének.

Szervezetünk bonyolult biokémiai mechanizmus, amelynek nap, mint nap tápláló anyagokra van szüksége. Hogy egészségesek maradjunk, fehérjékre, zsírokra, szénhidrátokra, vízre, vitaminokra, ásványi sókra, aminosavakra, telítetlen zsírsavakra van szükségünk. Ezek közül bármelyik hiánya különböző rendellenességek megjelenéséhez vezet az ember szervezetében és akár halált is okozhat. A Gödöllői Agrártudományi Egyetem hivatalos mérései szerint, 1950 és 1960 között azzal, hogy átálltak a nagyüzemi mezőgazdasági termelésre, a gazdálkodók nem tartották be a vetésforgót, nem pihentették 7 évenként a termőtalajokat, műtrágyákat kezdtek el használni természetes trágyázás helyett, stb.

Megváltozott minden termék beltartalmi értéke és 50-60-70 %-os csökkenések következtek be a vitamintartalmukat és ásványi anyag és nyomelem tartalmukat illetően. Ma még rosszabb a helyzet az akkori tápértékeket illetően. A tehéntej vitamintartalma az 1960 értékhez képest, mindössze 5 %!!!!! Ezért van szükség ma arra, hogy minden ember kelátos, azaz szerves kötésű táplálék-kiegészítők rendszeres, napi szintű szedésével biztosítsa szervezete számára az azóta hétezerszeresére megnövekedett környezeti ártalmakkal szembeni védelmet, mivel a tápanyaghiányos táplálékok miatt alakulnak ki az allergiás megbetegedések, melyek kezelés hiánya miatt asztmás betegséggé fajulhatnak.

Nem csak az ökológiában, de táplálkozásunkban is rendkívül veszélyesek egészségünkre  az utóbbi évtizedek alatt végbement gyökeres változások. Túl sok zsírt, káliummal dúsított sót, cukrot fogyasztunk, ami közvetlen hatással van a szív- és érrendszeri, daganatos betegségek kialakulására, az elhízásra, allergiára, stb.

Tulajdonképpen minden általunk fogyasztott élelmiszer ki van téve a környezet ártó hatásának. A műszaki haladás egyik káros következménye a savas esők megjelenése, melyek következtében a kipufogó gázok és az ipari üzemek mérgező anyagai a talajon ülepednek le. Az ipari és vegyi hulladékok beszivárognak a talajvízbe, végül pedig az élelmiszerekbe jutnak. Ezen kívül a növénytermesztésben műtrágyákat, herbicideket, rovarirtó és növényvédő szereket alkalmaznak. Az állatoknak antibiotikumokat, növekedést serkentő hormonokat adnak. A konzervgyárakban az élelmiszereket úgy dolgozzák fel, hogy közben azok elveszítik természetes tápláló értékeik nagy részét. Ezek helyett szintetikus vitaminokat, konzerváló szereket, festékanyagokat, mesterséges aromákat vegyítenek hozzájuk. Akár akarjuk, akár nem, kénytelenek vagyunk ennyi rengeteg vegyszert magunkhoz venni táplálékainkkal együtt. A kémiai vegyületek felhalmozódnak és lerakódnak szervezetünkben, így belülről roncsolják sejtjeinket.

Talajainkban kevés az ásványi anyag, különösen a jód, a szelén, a vas, a cink, a króm. Minden évben egyre sivárabbá válik a föld. Ezt műtrágyákkal igyekeznek kompenzálni, amelyek mesterségesen nagyobb terméshozamra serkentik a növényeket, mint amit a lehetőségeik megengednének. Az lenne a jó megoldás, ha a vidéken lakók mindegyikének lenne kertje, földje és azokban megfelelő termőterülete, hogy azon meg tudja termelni a családja, vagy maga számára szükséges vegyszermentes zöldségeket, gabonákat, gyümölcsöket és egyéb élelmiszereket. A városiaknak is lehetne ilyen helyeken termőföldjük, mivel napjainkban nagyfokú a falvak elnéptelenedése, sok a műveletlen föld! Ha pedig ilyenre nincs lehetősége valakinek, akkor csak állandó és megbízható termelőktől vásároljon élelmiszert és ne a kemikáliákkal tartósított élelmiszereket vásárolja A jó termőtalajok 60%-a eltűnt. Mivel pedig a talajban alig vannak ásványi anyagok, természetesen kevés van ezekből az élelmiszerekben is.   60 évvel ezelőtt a búza 20-30% fehérjét tartalmazott, ma csak 8-10%-ot.

Vegyszereket alkalmaznak a talaj trágyázására, a gyomok, rágcsálók, rovarok elleni védelemben, a termés megóvására a gombásodástól, penészesedéstől. Vegyszerek segítségével növelik a terméshozamot, a termékek raktározhatóságának idejét, javítják a gyümölcsök, zöldségfélék küllemét. Közben azonban csökkentik a termék tápértékét és méreggel telítik azt.

A mezőgazdaságban alkalmazott vegyszerek nem egyebek, mint időzített bombák. Az évtizedek során nagy mennyiségű vegyszer halmozódott fel a talajban. Onnan a növényekbe, halakba, vízforrásokba jut. Szenvednek az állatok: vegyszerekkel kezelt takarmánnyal etetik őket, majd hormon injekciókkal, antibiotikumokkal serkentik magasabb produktivitásra. Az állatok sejtjei vegyi anyagokkal telítődnek. Ezek közül sok biológiai méreg. Az ember szervezetébe jutva folyamatosan rombolják a sejteket, szerveket, s végső soron különböző betegségeket okoznak, korai öregedéshez és elhalálozáshoz vezetnek.

A friss zöldséget, gyümölcsöt az üzletekben vagy a piacon vesszük. De milyen árat fizetünk ezért a „frissességért”?

Rendszerint a termés betakarítása és elfogyasztása között elég sok idő telik el. A piaci konkurencia, a szállítási problémák megoldása és az értékesítés növelése céljából különböző módszerek alkalmazásához folyamodnak.

Sajnos közben megfeledkeznek a termékek minőségéről. A növények nagy részét éretlenül szedik le, akkor, amikor azok termése még nem érte el a kívánt tápértéket. A betakarítás után nagy távolságokra szállítják a termést és hosszú időn át raktározzák. Közben folyamatosan csökken annak vitamin, ásványi anyag és tápanyag tartalma. A burgonyában például téli raktározásának végére a hasznos tápanyagok alig 8%-a marad meg.

Az élelmiszerekhez szintetikus konzerváló, színező, aromatizáló, fehérítő, édesítő vegyszereket adagolnak, hogy javítsák azok ízét, növeljék tápértékét, lassítsák romlását, meghosszabbítsák raktározhatóságának idejét, megkönnyítsék konyhai elkészítését. Sok rákkeltő anyagot juttatnak az élelmiszerekbe anélkül, hogy erre figyelmeztetnék a vásárlókat. Ma már a gyermekek között is előfordul a rák. Régen nem volt a kórházban gyermek rák osztály, ma meg annyi beteg gyermek van az ilyen osztályokon, hogy a már a folyósokon is pótágyakon tudják megoldani a beteg gyermekek elhelyezését!!

Naiv dolog lenne feltételezni, hogy táplálékunkkal együtt szervezetünk mindent megkap, amire szüksége van. Még a legfontosabb tápanyagok felhasználásával összeállított étrend sem biztosíthatja a szervezet valamennyi szükségletét. Minél több feldolgozott élelmiszert fogyasztunk, annál fontosabb, hogy pótoljuk az étrendünkből hiányzó anyagokat.

Mindez arra utal, milyen veszélyesek a mai élelmiszerek. Az emberi szervezet azonban bölcs, alkalmazkodóképes, nagymértékben hajlamos önmaga gyógyítására. Tudja, mire van szüksége, még akkor is, ha néha ezzel magunk sem vagyunk tisztában. Ha ellátjuk szervezetünket az összes tápanyaggal, kiválasztja azok közül a legszükségesebbeket, és sikerrel küzdi le betegségeit.

Az autó motorja akkor működik jól, ha jó üzemanyagot kap. Ha rossz az üzemanyag, rosszabb a teljesítménye, előbb elromlik, stb. Az ember számára a táplálék az üzemanyag. A sejtjeink abból építkeznek, amit táplálékként beviszünk, és ahogy azt a szervezetünk feldolgozza. A jó üzemanyag a szervezetünk számára, ha vércsoport szerint táplálkozunk (50 évi klinikai gyakorlat és több ezer kutató orvos munkássága igazolja) és ezt bio élelmiszerekkel és helyes ételtársítással tesszük (Dr. Herbert Shelton, Dr. Hay módszerei). A kóser táplálék (természetes táplálék) is csak akkor jó, ha azt vércsoportunknak megfelelően választjuk meg. Óriási immuntartalékot tud képezni a szervezetünk, ha a vércsoportunk szerint, helyes ételtársítással és kétharmad részben nyers, hőkezeletlen ételeket, bio változatban és makrobiotikus (Mazdaznan) arányban fogyasztunk. Ha van immuntartalékunk, szervezetünk minden betegséget képes meggyógyítani! Minden táplálkozási irányzat akkor jó ( pl. a legújabb paleolit táplálkozás is!), ha azt a vércsoportunknak megfelelően csináljuk.

 

A stressz hatásai

 Az utóbbi 60-70  év során jelentősen rosszabbodott az ökológiai állapot, romlott az élelmiszerek minősége. Megváltozott az életvitelünk is. Intenzívebbé, feszültebbé, egyidejűleg pedig monotonabbá vált az életritmusunk. A stresszek elválaszthatatlan útitársaink lettek.

Reggel krónikus fáradtsággal ébredünk, gyorsan bekapunk valamit reggelire, közben meghallgatjuk a híreket a rádióból vagy a tévéből. Majd munkába indulunk, tolakodunk a közlekedési eszközökön, vagyis újabb stressz-hatások érnek minket. A munkában problémák vannak, este fáradtan térünk haza a túlzsúfolt autóbuszon vagy villamoson. Letörtnek érezzük magunkat, nyugtalanok, agresszívek vagyunk. Ráadásul erőszakos cselekményektől, gusztustalan pornográfiától hemzsegő film megy a tévében, majd ízléstelen reklámok következnek. Mindezek után sokáig forgolódunk az ágyban, nehezen alszunk el.

Másnap reggel minden kezdődik elölről.. És ez így megy napokon, heteken, hónapokon, éveken át.

A stressz-hatások következtében szív- és érrendszeri betegségek, különböző gyomor- és bélbántalmak, cukorbaj és más betegségek jelentkeznek. A stressz az agysejteket támadja meg, emlékzavart idéz elő, sőt az emlékezet teljes elvesztését is okozhatja. Az orvosok az emberiség legnagyobb ellenségének tartják a stresszt. A tudósok bebizonyították: a XXI. században az emberek elsősorban a stressz-hatásoktól fognak meghalni.

A stressz-hatások kivédése érdekében egészségesen kell táplálkozni, betartva a vércsoportra és az ételek társíthatóságára vonatkozó szabályokat. Komplex nyomelem- és vitaminkészítményeket kell szedni a Colgan Intézet ajánlásának megfelelő dózisokban (ld. dr. Michel Colgan: Gyógyír az ezredfordulóra c. könyvében). Egészséges, pihentető alvást kell biztosítanunk szervezetünk számára (ld. hátrább). Ne nézzünk lefekvés előtt (sem) negatív érzelmi hatású filmeket, műsorokat!

Célszerű elvégezni valamilyen stressz-kezelő, önfejlesztő, relaxációs tanfolyamot, tréninget, mint pl.: agykontroll tanfolyam, USUI-reiki, transzcendentális meditáció, jóga, prana-nadi, fényadó tanfolyam, stresszoldó tréning, AMORC Rózsakeresztes Rend, univerzális energia, ORGON energia, Zen, sport, budó sportok, chi-kung, thai-chi, természetjárás, stb. Ha vallásosak vagyunk, minél többet imádkozzunk elmélyülten, hogy jó legyen az ima-erősségünk. Az imának csodálatos gyógyító hatása van. Legyen minél több jó cselekedetünk. Minden negatív élethelyzetre szabad szépen reagálni. Bocsássunk meg önmagunknak és másoknak is – ez a művészet! Haragudni a hülye is tud! Szeressük magunkat, de szeressünk másokat is úgy, hogy „szeretlek, mi közöd hozzá”. Ne szabjuk a szeretetünket feltételekhez, és ne legyenek elvárásaink. Ne ártsunk magunknak és másoknak még gondolatban sem, mert a gondolat is energia. Minden negatív gondolat destruktív, romboló hatású. Szabad minden helyzetben szépen viselkedni!

Ne hallgassunk heavy-metal zenét. A testünkben levő víz struktúrája (kristályszerkezete) rossz irányban változik a negatív gondolatok és a stressz hatására. Ezek romboló hatásúak. (Lásd Dr. Masaru Emoto: A víz üzenetei c. könyvét.)

Azoknak pedig, akik nem akarják megismerni a Természet törvényeit, nem hajlandók betartani azokat, továbbra is úgy akarnak élni, mint eddig, vagy ahogy kedvük tartja, feltehetjük a következő kérdést: „Mi keresni valójuk van ezen a bolygón, ha nem hajlandók betartani törvényeit?”

A Vízöntő korszakba való átlépés minden embernek egyenlő esélyt nyújt arra, hogy átélje szervezete átalakulásának folyamatát, vagy elpusztuljon a szervezetében felgyülemlett salakoktól, mérgektől A természet törvényei alaptörvények! Úgy működtek egymillió évvel ezelőtt, ahogy ma működnek és úgy fognak működni millió év múlva is. Aki ezeket a törvényeket (fizika, biológia, kémia, stb..) nem tartja be, vagy megszegi azokat, akkor saját magát büntette, betegítette meg és nem hibáztathat senkit, csak önmagát.

 

Az ember egészsége és a természet törvényei

Hogyan szokták az emberek gyógykezeltetni magukat? Mindenki szeretné hatékonyan, gyorsan és kielégítő eredménnyel kezeltetni magát akár egy egyszerű fejfájásról, akár rákról van szó. Mindez nagyon logikusnak tűnne, ha csak egy húsból és csontokból álló „gépezetről” lenne szó. Az ember azonban nem ilyen, szervezete nem olyan egyszerű. A beteg azt követeli az orvostól, hogy hatékonyan és gyorsan gyógykezelje, az orvosok pedig igyekeznek eleget tenni ennek a követelménynek. Az ilyen gyógykezelés az életveszély mezsgyéjére sodorta az emberiséget, amelytől sürgősen, minden erőnket megfeszítve el kell távolodnunk.

Az ember a Világmindenség elválaszthatatlan része. A Világmindenségben pedig nincsenek véletlenek. A természeti törvények mindenre és mindenkire vonatkoznak. A víz 100 Celsius fokon forr fel és 0 fokon fagy meg. A feldobott pénzérme visszaesik a földre a gravitációs törvénynek megfelelően. Vannak állandó természeti törvények, melyeket követve az ember biztosíthatja jó egészségét, megszegve őket pedig különböző betegségekbe esik.

 

Az igazi gyógyulás soha nem következik be tablettáktól és orvosságoktól!

Az egészséget nem lehet megtalálni az orvosságos üvegben, a sebész kése nyomán. Kétségtelen, hogy szükség van bizonyos orvosságokra, sebészi beavatkozásokra, kritikus esetekben ezek életmentők lehetnek. Önmagukban viszont képtelenek visszaadni az ember egészségét. Hippokratész, az orvostudományok atyja mondta: „Az étel orvosság, az orvosság étel legyen”. Tegye fel Ön a kérdést: mindennapi ételünkké válhatnak-e a gyógyszer porok, tabletták, injekciók?

A mai világban csak azt arathatjuk le, amit elvetettünk. Ez az ok és az okozat összefüggésének törvénye. Az ember mindig saját sorsának gazdája lesz. A gyógyulás folyamata annak megértésével kezdődik, hogy az ember mindig önmaga oka a saját állapotának, és önmaga tudja csak ezt az állapotot megváltoztatni. Minden ember képes nemcsak kigyógyítani önmagát, de igazi egészséget is tud nyerni. Minden embernek arra van szüksége, hogy felelősséget vállaljon saját egészségéért. Senki más nem vállalhat ezért felelősséget – sem a szülők (kivéve, amíg felnevelik gyermeküket), sem a tanítók, sem az orvosok, sem a társadalom egésze.

Az emberek egész életükben betegeskednek, fájdalmat éreznek, nem tisztázva ennek okait, korán  halnak meg. Ahhoz, hogy valóban egészségesek legyünk és ezt az állapotot egész életünkben megőrizzük, el kell sajátítanunk bizonyos elemi ismereteket arról, hogyan érjük ezt el.

Ezért először is nézzük meg, hogyan és miért keletkeznek az ember szervezetében a betegségek, és mit kell tennünk annak érdekében, hogy elhárítsuk a már meglévő betegségek okait és megakadályozzuk újak kialakulását.

Mint már említettük, szervezetünkre olyan tényezők hatnak, mint az ökológia, a stressz, a helytelen táplálkozás. Ezeknek a tényezőknek a hatására a gyomorban a normális emésztési folyamatok helyett erjedés indul el, az étel rothadó-, elbomló tömeggé változik. A következő ételadagok összekeverednek ezzel a masszával, az erjedési folyamat tovább folyik, a gyomrunk egy moslékos vödörre kezd hasonlítani. A gyomorfal felülete megpuhul, elvékonyodik, mirigyei eltömődnek, gyulladási folyamatok kezdődnek. A gyomor nyálkahártyájának következtében gyomorhurut fejlődik ki, amikor pedig a gyulladási folyamat áthatol a gyomorfalon is, fekélyek keletkeznek. A rothadás során alkoholos erjedés is végbemegy a gyomorban és ilyenkor a képződő etilalkohol mellett (ezt a máj még úgy-ahogy fel tudja dolgozni) metilalkoholok is keletkeznek, melyek súlyos mérgek a szervezet számára.

A továbbiakban a táplálék a nyombélbe jut, ahol ugyanazok a folyamatok zajlanak le, mint a gyomorban. Majd a félig megemésztett, erjedő, rothadó massza a vékonybélbe kerül, fokozatosan tönkreteszi azt. A tönkretett bélben nem, vagy rosszul szívódnak fel a tápanyagok. Végül az egész megemésztetlen táplálék a vastagbélben ülepszik le, mérgezi az egész szervezetet. A vastagbél belső falát sűrű hálózat fedi, ezen keresztül megy végbe a tápanyagok felszívódása. A mérgek a bélfalakon át a nőknél a méhhel, petefészkekkel és hólyaggal, a férfiaknál a hólyaggal és a prosztatával érintkeznek és a mérgek ezen szervekbe átszivárogva megbetegítik azokat. A rothadási és bomlási folyamatok következtében a vastagbél falán először egy vékony hártya keletkezik, amelyből idővel székletkövek képződnek. Ezek tömege sok-sok kilogramm is lehet.

Megnőnek a vastagbél méretei, divertikulumok keletkeznek, a hasüreg hatalmas mennyiségű mozdulatlan masszát, rengeteg székletkövet tartalmaz, amely nyomást gyakorol a szomszédos belső szervekre. A vastagbél falain és a hasüregen át könnyen jutnak toxikus anyagok a szervezetbe, mérgezik a belső szerveket: a májat, a veséket, a gyomrot, a hasnyálmirigyet, az epehólyagot, stb.

Az emberekben 30 éves korukra, a nem megfelelő táplálkozás miatt akár 10-12 kg székletkő is keletkezhet. Ilyen körülmények között szó sem lehet jó tápanyag felszívódásról és a belső szervek normális működéséről.

Fokozatosan különböző betegségek jelentkeznek. A vastagbél ereiben levő vér nyomásának és pangásának következtében aranyér, visszértágulás, thrombophlebitis alakul ki. Különböző szervekben kövek képződnek. A mérgek következtében rákkeltő vegyületek alakulnak ki, amelyek a nőknél fibrómák, myómák, fibromyómák, ciszták kialakulásához vezetnek. A férfiaknál a rákképző anyagok elsősorban a dülmirigyben halmozódnak fel, prosztatagyulladást okoznak. A mérgezés hosszú folyamat, gyakran már gyermekkorban jelentkezik. Mindezek a folyamatok addig tartanak, amíg meg nem jelenik a betegség. És akkor megjelenik mindenfajta betegség: a természet bosszúja a helytelen táplálkozásunkért.

A mérgek első gátját a máj és a vesék képezik. Elszennyeződésük következtében azonban egyre képtelenebbek megtisztítani a vért. Ezután az egész szervezet a toxinok rohamának célpontjává válik, mindenek előtt az érrendszer és a szív, s ezért szív- és érrendszeri betegségek jelennek meg. Minden betegségünk az érrendszer és a keringés rossz működése miatt alakul ki. Példaképpen vegyük az egyik legelterjedtebb betegséget, a magas vérnyomást. Tegyük fel, hogy a szív nem egyéb, mint egy szivattyú, a vérerek pedig csővezetékek. Idővel az erek falain lerakódik a szervezet által meg nem emésztett kalcium (különösen veszélyes a szervetlen kötésben lévő kalcium, amit pl. a kemény ásványvizek tartalmaznak), koleszterin lemezecskék képződnek, az erek keresztmetszete beszűkül. Ha pedig a szív-szivattyú ugyanolyan ritmusban dolgozik, mint korábban, a vérnyomás emelkedik. Hogy csökkentsük a vérnyomást, értágító gyógyszereket kezdünk szedni. Idővel azonban a vérerek még jobban eltömődnek, falaik törékennyé válnak. Kénytelenek vagyunk növelni az orvosság adagját vagy erősebb hatású készítményekre térünk át. Mindez végül szívinfarktushoz vagy agyvérzéshez vezet. Talán mégis jobb lett volna mindenek előtt megtisztítani a lerakódásoktól a vérereket, valamint úgy táplálkozni, olyan tiszta vizet fogyasztani, amely nem idéz elő lerakódásokat az érfalakon.

Minden betegség a rossz keringésre vezethető vissza. Ha nem jó minőségű a vér (szennyezett, kevés benne a tápanyag, vitamin, nyomelem, stb.), vagy ha nem elegendő mennyiségű (szűk keresztmetszeten kevesebb tápanyagot kapnak a sejtek, a besűrűsödés miatt lassúbb a keringés), akkor a sejtjeink hiányosan és alultápláltak, a sejtek toxinjait nem tudja felvenni a keringés a rossz vénák miatt, ezért a sejt megbetegszik. Ha sok sejt betegszik meg, akkor egy szerv is megbetegszik, ha egy szerv beteg, beteg lesz  a szervezet is.

A mérgekkel telített vér táplálja agyunkat, az pedig eltorzított jeleket kezd továbbítani testünk szerveinek munkájáról. A szervezet működésében zavarok keletkeznek, amelyek előbb vagy utóbb valamilyen betegség kialakulásához vezetnek. Romlik a látás, rosszabbodik az emlékezőképesség, a hallás. Az érrendszeren keresztül a toxinok eljutnak testünk minden részébe, lerakódnak az ízületekben, a testszövetekben. Allergia, ízületi gyulladások, reuma, verőér- és ideggyökér gyulladás, stb. lép fel.

Amikor a szervezetünk mérgekkel telített, megkezdődik a salakanyagok kiürítése azokon a szerveken keresztül, amelyeknek kijárata van testünkből. Orrunkon, gégénken át egyre több nyálka távozik, sokat köhögünk. Az allergiások is így szabadulnak meg a lerakódásaik egy részétől. Ha már ez az út is eltömődött, a mérgek más utakat keresnek maguknak az arcüregben, füljáratokban, szemekben, a nőknél a hüvelyben. Majd amikor már ezek a kijáratok is lezáródnak, a toxinok a bőrön és a tüdőn keresztül próbálnak távozni szervezetünkből. Arról, hogy szervezetünk mérgekkel telített, bűzös lehelet, kiütések, kelések, különböző ekcémák, allergiák tanúskodnak. Az orvosok különböző kenőcsök, sprayk segítségével próbálják megszüntetni ezeket a kellemetlen tüneteket. A bajok oka azonban magában a szervezetben keresendő, amit a legtöbb esetben figyelmen kívül hagyunk.

Minden nap fogat mosunk, mosakodunk, tisztálkodunk, szervezetünk azonban elsősorban belülről szennyezett, és ez a szennyezettség évről évre egyre nő. Az emberiség első számú betegsége a szervezet egyre nagyobb méretű belső elszennyeződése. Ezeket többnyire a nem megfelelő táplálékok idézik elő! Számunkra a táplálékunk az üzemanyag! Fontos, hogy ne csak a külsőnkkel törődjünk, hanem a belsőnkkel, „üzemanyagunkkal” is.

A betegségek kialakulásának egyik legfőbb oka a vitaminok, ásványi sók, aminosavak, egyéb mikro- és makroelemek hiánya. Az emberi szervezetnek minden nap legalább 13-féle vitaminra és minimum 60-féle ásványi sóra van szüksége. Ezek 60-80 %-át azonban nem kapja meg. A szükségesnél kevesebb kalcium, szelén, cink, vas, króm, jód és egyéb anyag, vitamin jut szervezetünkbe. Ezeknek az anyagoknak zöme nem kellő mennyiségben található meg táplálékunkban. (Magyarországon a jód még a talajban sincs meg, ezért mindenkinek kellene szerves jódkészítményt fogyasztania naponta alga tabletták formájában.) Ezért a szervezet a csontokból és más életfontosságú szövetekből vonja ki azokat, mivel a vér ásványi anyag tartalmát optimális szinten igyekszik tartani. Ennek következtében kimerül a szervezet ásványi anyag tartaléka (pl. csontritkulás). A magyar talajok, de az európai talajok többsége is szelénben szegények. A szelén nagyon fontos nyomelem és egyben antioxidáns is, amely a sejtmegújulási, sejtregenerálódási  folyamatainkat szabályozza a szervezetünkben, ezért Magyarországon mindenkinek kellene naponta szednie, testtömegtől és nemi hovatartozástól függően (férfiaknak több kell) 100-300 mikrogramm szelént, szerves (kelátos) kötésben, étkezés előtt.

Egész életünk során szervezetünk igyekszik biztosítani önmaga részére az egészséges fejlődéséhez és normális működéséhez szükséges anyagokat. Bármelyik elem hiányában a szervezet az ugyanehhez a csoporthoz tartozó legkönnyebben hozzáférhető elemet építi be. Így például, ha a szervezetben nincs elegendő kalcium, azt a stroncium-90 elemmel helyettesíti. A felszívódott stroncium-90 lerakódik a csontokban, fogakban, sugárzásnak veti alá a környező sejteket, megbontja a szervezet normális működését és fokozatosan daganatos betegségek kialakulásához vezet. Ha a szervezetben nincs elegendő kálium, cézium-137 elemmel helyettesíti azt, amely (akár csak a stroncium-90) bőven megtalálható környezetünkben, még az ivóvízben is. A cézium-137 az izmokban és a reproduktív szervekben, többek között a herékben és a petefészkekben raktározódik el. Ha táplálékunkban kevés a jód, a szervezetünk a jód-131 elemet építi be, amely a pajzsmirigyben összpontosul. A pajzsmirigybe jutva a jód-131 megzavarja annak működését, idővel pedig pajzsmirigy rákot okoz. Mivel a pajzsmirigy a belső elválasztású mirigyek sajátságos diszpécseri központja, a radioaktív sugárzás által okozott károsodását lehetetlen túlbecsülni, következményeit pedig nem lehet megjósolni, hiszen tulajdonképpen az egész szervezet egyensúlyának megbomlásáról van szó. Szerencsére az emberi szervezet bizonyos kiválasztó képességgel rendelkezik, előnyben részesíti a nem radioaktív elemeket. Vagyis, ha a táplálékban, a levegőben és a vízben mindkét elemfajta jelen van, nem a radioaktív elemeket fogja előnyben részesíteni. A közönséges elemek teljes hiánya azonban a radioaktív elemek felszívódásához vezet. A vízerek és egyéb földsugárzások radioaktív jódot tartalmaznak, ezért betegszünk meg, ha ilyen helyeken fekszünk.

A jelenlegi körülmények között egészségünk fenntartása érdekében minden nap pótlólagos vitamin és ásványi só bevitelre van szükségünk.

Gyakran halljuk, hogy régen az emberek semmilyen vitamin és ásványi anyag készítményeket nem szedtek, mégis tovább éltek. Ez valóban így volt. Akkor még a helyes talajművelési eljárások miatt megújultak a talajok is! Jelenleg azonban a talajok kimerültek, a környezet pedig vegyszerekkel és radioaktív elemekkel, s újabban chemtraillal szennyezett. Az élelmiszerek –feldolgozásuk következtében- elveszítették biológiai értékeiket.

Ennek következtében ma senki nem vesz magához elegendő mennyiségű tápanyagot.

Korábban nem érték szervezetünket olyan mértékű sugárzások ( nukleáris, Am, Fm, digitális, mikró, szatellit, stb.), mint napjainkban, mely sugárzások elviseléséhez még több vitaminra és ásványi anyagra volna szükségünk, mint nagyanyáink korában volt szükség. A vitaminokat és ásványi anyagokat együtt kell fogyasztani, mivel egyikük felszívódása gyakran egy másik komponens felszívódásától függ. Ez a szinergizmus. A komplex készítményekkel a hiányzó vitaminokat, nyomelemeket és ásványi anyagokat biztosítani tudjuk szervezetünk számára.

Sok vitamin és ásványi anyag már akkor bomlani kezd, amikor a gyümölcsöt vagy a zöldséget leszüretelték, hosszabb ideig tartó tárolásuk pedig gyakorlatilag megsemmisíti azok tápértékét. Majd főzzük, sütjük a táplálékot, megsemmisítve ezzel az azokban lévő vitaminok túlnyomó részét.

Az emberi szervezet képes bizonyos vitaminok előállítására, de ásványi anyagokat nem tud létrehozni. Ezek pedig a szervezet működéséhez elengedhetetlen biológiai serkentők. Még a legnagyobb mennyiségű szervezetbe juttatott vitamin sem képes javítani egészségünket a szükséges makro- és mikroelemek nélkül. Ma sokan mesterségesen előállított vitaminokat szednek. Ha azt állítanánk, hogy a szintetikus vitaminok ugyanolyan hatásúak, mint a természetesek, ez egyenlő lenne azzal, mintha azt mondanánk, hogy a szén, a grafit és a gyémánt között nincs különbség, pedig mindegyiknek 100 %-os a széntartalma. Léteznek azonban természetes anyagokból (algák, csírák) kivont vitamin- és ásványi anyag porok, tabletták, kapszulák, melyekkel biztosítani lehet a mai szennyezett világunkban is a szervezetünk számára szükséges tiszta tápanyagokat!

Ma a legkorszerűbb táplálék kiegészítők, melyeket mindenkinek szednie kellene, a vércsoportoknak megfelelően összeállított vitaminok és ásványi anyag készítmények (Vital 0, Vital A, Vital B, Vital AB, Full Spektrum, Every One). vagy pedig egyenként kell szedni, napi, akár 10-15 db táplálék-kiegészítőt. Mindegyiknél be kell tartani, hogy melyiket szükséges étkezés előtt, melyiket étkezés közben és melyiket étkezés után, vagy étkezés végén szedni. Ugyanis, ha rossz étkezési fázisban fogyasztjuk, akkor rossz lesz, vagy egyáltalán nem lesz hasznosulásuk a szervezetünk számára!

 

 'Dr.Weixl-Várhegyi László

 

 

 

 

 

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Epekövek 0,5cm - 2 cm méretűek.
2024-03-17 19:39:37

Magas kálium szint
2024-03-17 16:03:55

Mérő műszer
2024-03-16 14:06:34

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat